Polscy naukowcy pracują nad opatrunkiem biologicznym
Leczenie ran Newsy Opatrunki Pod sliderem Rodzaje ran

Polscy naukowcy pracują nad opatrunkiem biologicznym

Trwają prace naukowców z Białegostoku i Warszawy nad opatrunkiem biologicznym, który miałby być tańszym substytutem skóry oraz przyspieszałby leczenie ran głębokich. – To są włókna kolagenowe, które znajdują się w każdym ciele, dlatego nie mamy problemu z odrzuceniem takiego przeszczepu – zapewniają naukowcy.

Dotychczas, w przypadku oparzeń lżejszych specjaliści wykonują przeszczep skóry z innego fragmentu ciała. Natomiast przy oparzeniach głębokich i rozległych jest to niemożliwe.

Jak podkreślają naukowcy, dotychczas po udanych operacjach zmniejszania żołądka pacjentowi usuwano nadmiar skóry, która zazwyczaj trafiała do utylizacji.

– Chcielibyśmy nadać jej drugie życie. Jeżeli pacjenci zgadzają się, by ta skóra żyła nadal, wyrażają takie przyzwolenie, to zaczynamy tej skórze nadawać nowe kształty. Pozbawiamy ją dotychczasowego składu komórkowego i przygotowujemy ją by stała się tak zwanym opatrunkiem biologicznym. Opatrunkiem, który może być wykorzystywany w szeregu różnych sytuacji: owrzodzeniach żylnych, w stopie cukrzycowej, w oparzeniach – powiedział prof. Marcin Moniuszko, kierownik Zakładu Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Naukowcy pracują nad stworzeniem substytutu skóry

Badania prowadzone są na poziomie eksperymentalnym przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku we współpracy z Instytutem Chemii i Fizyki Jądrowej i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, który także przygotowuje fragmenty skóry do przekształcenia w opatrunki biologiczne.

– Chcemy stworzyć substytut skóry i także pewnego rodzaju terapię biologiczną, kiedy rusztowanie skórne będziemy opatrywać komórkami i stosować w przypadku chorób pęcherzowego oddzielania się naskórka – wyjaśnił dr Andrzej Eljaszewicz, kierujący badaniami w Zakładzie Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji UMB.

Jak zapowiedzieli eksperci, w kolejnych etapach badań chcą wspólnie na te skórne opatrunki nakładać komórki macierzyste, które będą pochodziły z krwi pępowinowej.

– Chcemy, by skóra jak najszybciej pełniła swoje pełnowartościowe funkcje jako nowa skóra, która składa się nie tylko z rusztowania, ale również z tworzących ją komórek – dodaje prof. Moniuszko.

Obecnie naukowcy nie odtwarzają pełnej grubości skóry

Naukowcy prowadzą swoje badania z zamiarem stworzenia rusztowania i wykorzystania go w praktyce jako opatrunku biologicznego. Specjaliści z Uniwersytetu Warszawskiego prowadzą już badania kliniczne.

– Udało nam się taką metodę opracować, tak nam się wydaje, bo nie robiliśmy badań klinicznych, która przyspiesza gojenie się ran o około 30 procent. W naszej ocenie to dużo – zaznacza dr Eljaszewicz.

Badania naukowe są prowadzone już od trzech lat. Natomiast sam proces przygotowywania skóry trwa od ok. siedmiu do dziesięciu dni.

– Procesujemy ją w taki sposób, że wymywamy wszystkie populacje komórkowe, które w tej skórze się znajdują. W pierwszym etapie odczepienie naskórka. W drugim etapie zostawiamy strukturę kolagenową – tłumaczy Eljaszewicz.

„Nowa skóra” będzie przechowywana w banku tkanek i komórek w postaci kolagenowych rusztowań biologicznych. Po zamówieniu szpitala będzie im przekazana, dzięki temu możliwe będzie bezpośrednie zaopatrzenie powstałych ran i skuteczne przyspieszenie ich leczenia.

Źródło: tvn24.pl

Przeczytaj także: Lekarze odbudowali szczękę kobiety po nowotworowym owrzodzeniu jamy ustnej wielkości grochu

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Chirurgia Plastyczna i Oparzenia”:

Osiem lat po pierwszej aplikacji keratynocytów hodowlanych na Integrę® DRT – opis przypadku

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o