Leczenie ran Newsy Nowe technologie Obok slidera

Polski wynalazek zastąpi ludzką kość

Nagrodzony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości „Polski produkt przyszłości” biomateriał został stworzony przez Marcina Gołębickiego i Macieja Manieckiego. Będzie nim można wypełnić ubytki w kościach nawet do 12 cm.

Biokompozyt będzie służył do wypełnienie ubytków w kościach po urazie sportowym lub wypadku samochodowym. Biomateriał, który zastąpi ludzką kość, na tę chwilę stosowany jest tylko w ramach eksperymentów medycznych. Istnieją jednak szanse na to, by do końca roku otrzymał niezbędne zezwolenia, dzięki którym będzie można go używać na szerszą skalę.

Biomateriał zamiast amputacji

Nowatorski materiał może być stosowany do uzupełnienia nawet 12 centymetrów brakującej kości. Oznacza to, że pozwala on pacjentowi uniknąć amputacji, a po kilku miesiącach od zabiegu zrasta się z kością.

– Mamy pacjentów, którzy biegają maratony, a mieli mieć amputowaną nogę – tłumaczą Marcin Gołębicki i Maciej Maniecki, autorzy biomateriału ze spółki Medical Inventi. Nasz wynalazek to biokompozyt, czyli sztuczny produkt, którzy przyspiesza proces remineralizacji kości. Na razie możemy wykorzystać ten materiał i pomóc pacjentom tylko w ramach jednorazowych eksperymentów medycznych – dodali.

Biokompozyt niedostępny jeszcze w sprzedaży

Ze względu na proces wprowadzania produktów medycznych biomateriał najpierw zostanie poddany długim procedurom badań klinicznych.

– Ubolewamy nad tym, bo mamy coraz więcej telefonów i pytań od osób operowanych, u których po zabiegu pojawiły się komplikacje i odrzuty. Zainteresowanie jest duże. Na razie nie możemy jednak stosować tego wynalazku na szerszą skalę – dodają twórcy kościotwórczego materiału.

Planowane wprowadzenie produktu na rynek polski oraz rynki zagraniczne ma odbyć się w trzecim kwartale tego roku. Biokompozyt wzbudził już zainteresowanie naukowców z Katedry Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W ramach eksperymentu skorzystali z niego pacjenci z Kliniki Ortopedii i Traumatologii w Lublinie.

Źródło: twojezdrowie.rmf24.pl

Przeczytaj także: Badanie: płyn z kannabidolem zmniejsza stan zapalny i przyspiesza gojenie ran

One thought on “Polski wynalazek zastąpi ludzką kość

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *