W dniach 12-15 maja 2021 r. odbyła się konferencja Forum Leczenia Ran Online. W wydarzeniu wzięło udział ponad 3500 osób. W trakcie czterech dni konferencji eksperci przekazali uczestnikom ogromną dawkę wiedzy z zakresu leczenia ran.
Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję posłuchać wykładów i panelów dyskusyjnych, uczestniczyć w warsztatach, a także odwiedzić wirtualne wystawy firm. Rozmowy na czacie sprzyjały integracji, umożliwiały zadawanie pytań i interakcję między słuchaczami a prelegentami.
Superabsorbenty, kompresjoterapia i rany pooperacyjne u pacjentów z immunosupresją
W ciągu trzech dni odbyło się siedem sesji wykładowych, w trakcie których eksperci przedstawiali najnowsze badania w dziedzinie leczenia ran. Prelegenci prezentowali m.in. nowe rozwiązania w zakresie wykorzystywania superabsorbentów w zarządzaniu wysiękiem oraz omawiali zastosowania kompresjoterapii i silikonu w procesie leczenia ran. Wykłady dotyczyły również różnych metod terapii ran pooperacyjnych u pacjentów z immunosupresją spowodowaną chorobami onkologicznymi, przy stosowaniu środków immunosupresyjnych czy po zabiegach kolorektalnych.
Antyseptyka w leczeniu ran i metody pracy z bliznami
Podczas wykładów uczestnicy mogli się zapoznać z najnowszymi wytycznymi i rekomendacjami w antyseptyce oraz wysłuchać prelekcji o eradykacji pałeczki ropy błękitnej z rany pooperacyjnej. Oddzielny blok tematyczny dotyczył mobilizacji i terapii blizn. W ramach tej sesji specjaliści przedstawiali zalety różnych metod pracy z bliznami.
Różne rodzaje opatrunków
W trakcie sesji o nowoczesnych rozwiązaniach w leczeniu ran poruszono zagadnienia wykorzystania opatrunków ze srebrem, techniki nekrektomii enzymatycznej w leczeniu oparzeń, zastosowania opatrunków z kwasem hialuronowym oraz opatrunków z macierzy pozakomórkowej.
Rany w opiece paliatywnej
Prelegenci poruszyli także kwestię leczenia ran w opiece paliatywnej, wskazując na możliwe sposoby terapii w zależności od stanu pacjenta. Omówione zostały przypadki trudno gojących się ran nowotworowych, popromiennego zapalenia skóry oraz odleżyn i owrzodzeń nowotworowych u pacjentów w terminalnej fazie choroby.
Profilaktyka owrzodzeń cukrzycowych
Kolejny blok wykładów dotyczył procedur w zakresie profilaktyki owrzodzeń cukrzycowych z uwzględnieniem wczesnej i wtórnej profilaktyki ZSC, terapii podologicznej oraz innych niż amputacja rozwiązań w leczeniu ZSC.
Debaty eksperckie
W trakcie konferencji odbywały się debaty ekspertów, podczas których zaproszeni goście wymieniali się doświadczeniami w wykorzystywaniu środków antyseptycznych w leczeniu ran, omawiali problemy leczenia w ran w czasie pandemii, a także terapii ran w warunkach domowych. Oddzielna rozmowa została poświęcona zaletom współpracy lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów oraz możliwym konsekwencjom braku tej współpracy.
Praktyczne rozwiązania w pracy z ranami
Trzeciego dnia konferencji odbyły się warsztaty tematyczne, w trakcie których eksperci prezentowali praktyczne rozwiązania w leczeniu ran. Słuchacze zapoznawali się ze sposobami radzenia sobie w przypadkach rany z infekcją i odleżynami. Poznawali metody diagnozowania miejscowego zakażenia rany oraz wykorzystywania absorbentów. Prowadzący przedstawiali również analizy przypadków pacjentów ze stomią. Podczas warsztatów uczestnicy mieli możliwość zaznajomienia się ze środkami do usuwania miejscowych przeszkód w procesie gojenia oraz sposobów wykorzystania silikonu w ranach z wysiękiem.
Wirtualne wystawy
Wydarzeniu towarzyszyły wirtualne wystawy sponsorów. Podczas całej konferencji dostępne były oferty produktów, uczestnicy mogli również porozmawiać na żywo z konsultantami o działaniu produktów i stosowaniu ich w profilaktyce i leczeniu ran.
Złotym sponsorem wydarzenia była firma Hartmann, do grona brązowych sponsorów dołączyły natomiast firmy Mölnlycke oraz Smith & Nephew. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowały czasopismo Forum Zakażeń oraz portale everethnews.pl i forumleczeniaran.pl.
Wśród patronów honorowych wydarzenia znaleźli się: Naczelna Izba Lekarska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii plastycznej prof. dr hab. n. med. Jerzy Strużyna, Polskie Towarzystwo Lekarskie, Polskie Towarzystwo Leczenia Oparzeń, Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej, Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, Polskie Towarzystwo Naukowe Leczenia Ran i Organizacji Opieki, Stowarzyszenie Naukowe Leczenia Ran, Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej, Fundacja Rany oraz Polskie Towarzystwo Flebologiczne.
Dr hab. n. med. Marek Kucharzewski, prezes Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran, zaprosił do udziału w stacjonarnej konferencji IV Forum Leczenia Ran, która odbędzie się w terminie od 2 do 4 września 2021 r. w Zakopanem. Zapisy na to wydarzenie są już otwarte.