Konferencje Leczenie ran Obok slidera

Postępowanie z raną przewlekłą – cykl konferencji dla pielęgniarek

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

„Postępowanie z raną przewlekłą” to cykl 1-dniowych konferencji, które od lat gromadzą rzesze pielęgniarek, chętnych pogłębiać swoją wiedzę dotyczącą ran trudno gojących się. Dotychczas odbyło się już 35 spotkań organizowanych w różnych miastach w całej Polsce przez wydawnictwo Evereth Publishing we współpracy z Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych.

Wysoki poziom merytoryczny i praktyczne zalecenia

W regionalnych bezpłatnych konferencjach naukowo-szkoleniowych „Postępowanie z raną przewlekłą” dotychczas wzięło udział ponad 6500 pielęgniarek i pielęgniarzy, zainteresowanych zdobywaniem i pogłębianiem wiedzy na temat najbardziej aktualnych metod opieki nad raną trudno gojącą się. Podczas tych spotkań uczestniczą oni w interesujących wykładach prowadzonych przez ekspertów z wieloletnim doświadczeniem, mają również możliwość zapoznania się z najnowocześniejszymi sposobami leczenia i opieki nad raną dzięki obecności wystawców prezentujących nowoczesne rozwiązania. O ogromnym zainteresowaniu pielęgniarek cyklem opowiedziała podczas jednej z konferencji w Nowym Sączu Przewodnicząca Nowosądeckiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych, Halina Zarotyńska:

– Pielęgniarki zawsze są zainteresowane udziałem w cyklu „Postępowanie z raną przewlekłą”, a z wykładów wychodzą bardzo zadowolone. W moim odczuciu konferencja jest profesjonalnie prowadzona, uczestniczki otrzymują wiedzę z zakresu najnowszych opatrunków oraz sposobów pielęgnacji ran przewlekłych. Warto pamiętać, że pielęgniarki mają obowiązek podnoszenia kwalifikacji, a na tej konferencji dostają one aktualną wiedzę w pigułce bez ponoszenia żadnych kosztów. Widzę, że naszym dziewczynom na tym zależy, chcą się uczyć i chłoną wiedzę – mówiła Przewodnicząca.

Postępowanie z raną przewlekłą

Poruszane przez specjalistów tematy dotyczą zarówno teoretycznych, jak i praktycznych zagadnień związanych z zaopatrywaniem ran, na co uwagę zwróciła Anna Szafran, Przewodnicząca Dolnośląskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych, która była obecna na spotkaniu naukowym we Wrocławiu:

– Wszystkie wykłady utrzymane są na bardzo wysokim poziomie i traktują o najważniejszych kwestiach postępowania z raną przewlekłą. Występujący wykładowcy nie tylko posiadają ogromną wiedzę, ale potrafią również nawiązać kontakt z uczestnikami. Wykłady odbywają się na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, ale prowadzone są w sposób przystępny, trafiający do słuchaczy – zaznaczyła.

Niesłabnąca popularność cyklu

Każda z konferencji gromadzi średnio 170–300 osób zainteresowanych rozwojem wiedzy i umiejętności w dziedzinie opieki nad raną. Jedna z uczestniczek „Postępowania z raną przewlekłą” w Nowym Sączu, Agnieszka Kurzeja stwierdziła, że powodem tej stale rosnącej popularności cyklu jest zarówno potrzeba zdobywania nowych informacji u polskich pielęgniarek, jak i potrzeba dzielenia się nimi u doświadczonych prelegentów.

– Szkolenie jest bardzo merytoryczne i zawsze występują tu świetni wykładowcy – powiedziała pielęgniarka z NZOZ Uromek. – Każdy wykład był dla mnie równie ciekawy, trudno mi wybrać jeden. Wszystkie są spójne i potrzebne, ponieważ jedne są powtórką i utrwaleniem informacji, a inne przekazują zupełnie nowe wiadomości. To bardzo ważne, żeby dokształcać się, biorąc udział w wydarzeniach tego typu. Dobrze jest dzielić się doświadczeniami i czerpać z dorobku innych. Dzisiejsze wiadomości przydadzą mi się zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym. To już mój kolejny udział i chętnie uczestniczyłabym znowu, nawet jeszcze w tym roku!

Postępowanie z raną przewlekłą
Konferencje z cyklu „Postępowanie z raną przewlekłą” odbyły się już w wielu miastach w całej Polsce.

Podobne zdanie ma Małgorzata Budynek, prowadząca jeden z wykładów podczas konferencji we Włocławku.

– Wszyscy wykładowcy byli bardzo dobrze przygotowani merytorycznie, widać było w nich ogromną pasję – oceniła prelegentka. – To, co wyróżnia tę serię konferencji, to skupienie w jednym miejscu tylu osób chcących podzielić się swoim doświadczeniem, a przede wszystkim docieranie do najdalszych zakątków Polski.

Wysoka frekwencja towarzysząca każdemu kolejnemu spotkaniu z cyklu „Postępowanie z raną przewlekłą” jest również powodem do satysfakcji i dumy dla Wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran, dr. hab. n. med. Marka Kucharzewskiego, pełniącego funkcję opiekuna merytorycznego wydarzenia.

– To dla mnie wielka radość, że pielęgniarki chcą się uczyć i tak licznie uczestniczą w naszej konferencji. Obserwuję, z jakim zainteresowaniem słuchają wykładów, robią notatki i chłoną wiedzę. To dowód, że cykl „Postępowanie z raną przewlekłą” jest potrzebny – powiedział dr hab. n. med. Marek Kucharzewski podczas spotkania naukowo-szkoleniowego we Wrocławiu.

Wystawa firm na Postępowaniu z raną przewlekłą

Aktualizacja wiedzy kluczowa dla pielęgniarek

– Spotykam się z niedowierzaniem i zaskoczeniem, zwłaszcza młodych pielęgniarek, że sztuka opieki nad raną jest tak trudna i złożona, wymaga tak zaawansowanej wiedzy – opowiadała we Włocławku Elżbieta Szkiler, autorka popularnej pozycji naukowej „Poradnik pielęgnacji ran przewlekłych”. – I dlatego takie szkolenia jak to dzisiejsze są tak potrzebne. Na „Postępowanie z raną…” przyjeżdżają te pielęgniarki, które chcą wiedzieć więcej, chcą się rozwijać. Pracodawcy nie zmuszają ich do uczestnictwa, to wynika tylko i wyłącznie z ich potrzeby poszerzania wiedzy. Zresztą na „Postępowanie z raną przewlekłą” nikogo nie trzeba przyprowadzać siłą, bo lista chętnych zawsze bardzo szybko się zapełnia – dodała prelegentka.

Wśród poruszanych podczas wykładów i szkoleń tematów znaleźć można m.in.:

  • problematykę leczenia ran o różnej etiologii,
  • ogólne i miejscowe postępowanie z raną trudno gojącą się,
  • antyseptykę i opatrunki,
  • mikrobiologiczne aspekty leczenia ran trudno gojących się.

Pielęgniarki i pielęgniarze, którzy wzięli udział w jednym z 35 dotychczas zorganizowanych szkoleń mieli okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę na temat nowoczesnych terapii i metod postępowania z raną, innowacyjnych opatrunków i sposobów ich wykorzystania w praktyce, a także nowości pojawiających się na rynku. Ze względu na wysoki poziom merytoryczny, przejrzysty sposób prowadzenia wykładów oraz przekazywanie praktycznej wiedzy, część pielęgniarek decyduje się uczestniczyć w konferencji więcej niż raz. Jedną z nich jest Angelika Nowak, pielęgniarka z Kliniki Hematologii we Wrocławiu.

– Ubiegłoroczna edycja była świetna, dlatego zdecydowałam się na uczestnictwo także w tym roku – powiedziała uczestniczka. – Bardzo mi na tym zależało, dlatego zapisałam się już 1,5 miesiąca temu, bojąc się, że miejsc może zabraknąć. Konferencja zawiera mnóstwo konkretnych informacji bardzo potrzebnych w codziennej pracy. Niejednokrotnie mamy mniej niż 5 minut, aby podjąć decyzję o leczeniu, dlatego tak ważne, abyśmy miały świadomość wszystkich możliwości.

Pielęgniarki na Postępowaniu z raną przewlekłą

Szkolenia z cyklu „Postępowanie z raną przewlekłą” organizowane są przez wydawnictwo Evereth Publishing oraz Katedrę i Zakład Anatomii Opisowej i Topograficznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, we współpracy z lokalnymi izbami pielęgniarskimi. Ponieważ każde spotkanie naukowo-szkoleniowe odbywa się w innym mieście w Polsce, pielęgniarki z całego kraju mogą aktywnie uczestniczyć w bezpłatnych konferencjach, dzięki czemu stale podnoszą swoje kwalifikacje i aktualizują wiedzę. Ponadto za udział w wydarzeniu uczestnicy otrzymują certyfikat uczestnictwa wraz z przyznanymi punktami edukacyjnymi.

Więcej informacji oraz harmonogram kolejnych spotkań na II półrocze 2018 roku: TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *