Powikłania związane z zabiegami kosmetycznymi twarzy
Dermatologia Newsy Pielęgnacja Pod sliderem

Powikłania związane z zabiegami kosmetycznymi twarzy

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Powikłania po zabiegach kosmetycznych twarzy mają wiele przyczyn, a odpowiedzialność za nie ponosi zarówno pacjent, jak i osoba wykonująca usługę. Uszkodzenia twarzy mogą nastąpić za sprawą nieznajomości sprzętu, braku wiedzy, złej diagnozy czy wyboru metody z jednej strony, z drugiej zaś zatajenia informacji przez pacjenta na temat uczuleń lub przyjmowanych leków.

Mimo zaawansowanej technologii oraz błyskawicznego rozwoju medycyny estetycznej, zabiegi kosmetyczne wciąż mogą być niebezpieczne dla zdrowia pacjenta. Zwłaszcza jeśli dobór metody, zabiegu czy preparatu jest niewłaściwy. Wiele na sumieniu mają także pacjenci zatajający dolegliwości, uczulenia czy fakt przyjmowania leków. Chcąc wzmocnić efekt, nie stosują się do zaleceń specjalisty, a porad szukają na internetowych forach. Chęć zysku gabinetów kosmetycznych lub oszczędność pacjentów może mieć opłakane skutki. Zdarzają się również sytuacje, w których mimo przestrzegania procedur dochodzi do powikłań po zabiegach.

Wypełniacze – krwiaki, ból, opuchlizna

Cenionym wypełniaczem zmarszczek jest kwas hialuronowy, jednak jego skuteczność uzależniona jest od producenta. Jakość niektórych pozostawia wiele do życzenia, dlatego przed zabiegiem warto dowiedzieć się, jakich substancji zamierza użyć lekarz i czy posiadają one odpowiednie certyfikaty. Specjalista powinien udostępnić te informacje pacjentowi. Nie tylko jakość substancji należałoby sprawdzić, ale także poziom świadczonych usług. Doświadczenie lekarza, uzyskane certyfikaty oraz opinie pacjentów będą najlepszą rekomendacją jego usług. Jeśli nie posiada on odpowiednich kompetencji i dokona zabiegu niewłaściwie, może dojść do deformacji twarzy. Ponadto zabieg może spowodować zaczerwienie, opuchliznę krwiaki i siniaki. Jest to naturalne, zwłaszcza w sytuacji gdy pacjent jest wyjątkowo wrażliwy. Objawy podrażnienia powinny minąć po kilku dniach, jeżeli jednak nie ustąpią oraz pojawią się nowe (uczucie ciepła na skórze, swędzenie, stwardnienie oraz ból) bezzwłocznie należy zgłosić komplikacje lekarzowi. Istnieje też ryzyko, że preparat rozłoży się nierównomiernie, co spowoduje deformacje i uczucie dyskomfortu.

Siniaki, obrzęki i zaburzenia wzroku po botoksie

Popularny botoks (toksyna botulinowa) jest znany ze skuteczności i bezpieczeństwa, jednak nawet on może wywołać reakcje alergiczne, do których dochodzi niemal natychmiast od kontaktu z substancją. Ponadto często obserwowanym skutkiem ubocznym zastosowania botoksu jest nadmierne uniesienie lub obniżenie brwi. Na szczęście łatwo naprawić ten efekt poprzez wstrzyknięcie kolejnej dawki substancji. Innym działaniem niepożądanym są krwiaki i siniaki, które powinny zniknąć samoistnie. Niestety zdarzają się też poważniejsze powikłania: opadające powieki, obrzęki wokół oczu, a nawet zaburzenia widzenia. Zawsze w sytuacji niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza.

Mezoterapia – zaczerwienienie, swędzenie, zgrubienia

Podstawą w skutecznej i bezpiecznej mezoterapii jest użycie preparatów zarejestrowanych jako substancje medyczne. Poza tym należy zwrócić uwagę na czystość gabinetu, ponieważ znaczna ilość wstrzyknięć podczas procedury wymaga absolutnej sterylności. Tuż po zabiegu można przekonać się, czy przebiegł on właściwie. Niepokojącymi objawami są: obrzęki skóry, swędzenie lub zaczerwienie, będące alergiczną reakcją skóry na jeden ze składników wstrzykiwanej substancji. Znakiem informującym o nieprawidłowym przeprowadzeniu zabiegu są zgrubienia, które mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy. W każdej z wymienionych sytuacji należy zgłosić się do lekarza.

Peeling – łuszczenie, sączenie i ból

Celem stosowania peelingów jest złuszczanie martwego naskórka, co pobudza skórę do produkcji nowego. W sytuacji gdy składniki peelingu są błędnie dobrane, skóra pacjenta stanie się przesuszona, ściągnięta oraz wystąpi swędzenie i zaczerwienienie. Im silniejsze działanie peelingu, docelowo mające dokonać głębszego oczyszczenia, tym większe ryzyko działań niepożądanych: przebarwień skóry i nieestetycznych blizn. Jeśli zabieg wykonany jest nieprawidłowo skóra będzie bolała przy dotyku, a także może się sączyć i łuszczyć.

Strupki i swędzenie za sprawą lasera

Lasery stosuje się obecnie w różnych zabiegach: depilacji ciała, oczyszczania twarzy czy redukcji zmarszczek. Decydując się na ingerencję za pomocą lasera, dobrze jest sprawdzić jakość sprzętu, posiadane certyfikaty i jego stan. Aby zabieg nie przyniósł krzywd, lekarz powinien dokonać dokładnego wywiadu diagnostycznego, który w razie takiej potrzeby nie dopuści do rozpoczęcia procedur. Źle przeprowadzony zabieg laserowy może doprowadzić do stanu zapalnego skóry obawiającego się rumieniem, bólem, niegojącymi się strupkami oraz swędzeniem.

Nici – krwawienia i stany zapalne

Nici liftingujące odświeżają skórę i nadają jej młodszego wyglądu, jeśli zabieg z ich udziałem jest przeprowadzony umiejętnie. W przypadku gdy podczas użycia nici dojdzie do błędu, będzie to widoczne od razu. Założone nicie powinny być niewidoczne i niewyczuwalne, niedopuszczalne jest, aby wystawały. Jeśli mimo to dzieje się inaczej, nastąpią delikatne krwawienia, stany zapalne oraz obrzęk. Objawy te należy natychmiast zgłosić do lekarza, który przeprowadził zabieg.

Przeczytaj również: „Wampirzy lifting” niebezpieczny dla skóry?

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Pielęgniarstwo w Anestezjologii i Intensywnej Opiece”:

Zgłaszanie i monitorowanie zdarzeń niepożądanych – potrzeba czy konieczność

2 thoughts on “Powikłania związane z zabiegami kosmetycznymi twarzy

  1. Zabiegi kosmetyczne mają to do siebie, że skóra po nich wymaga specjalnej pielęgnacji. Niektóre zabiegi (szczególnie te z wykorzystaniem lasera) mogą wywoływać podrażnienie skóry. Warto mieć wtedy w zanadrzu maść Octenicare działający regenerująco i łagodząco.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *