Newsy Obok slidera Opatrunki

Powstał materiał opatrunkowy o właściwościach skóry

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Niemieccy naukowcy opracowali biomedyczne materiały na bazie tropoelastyny, która jest podstawowym budulcem elastyny i włókien elastycznych w ludzkiej skórze. Badania kliniczne potwierdziły, że wynalazek może służyć jako opatrunek do ran trudno gojących się i skomplikowanych.

Nowy materiał został opracowany przez zespół ekspertów z firmy Skinomics GmbH i naukowców z Uniwersytetu Martina Luthera oraz Instytutu Fraunhofera. Celem projektu było stworzenie opatrunku na bazie materiału posiadającego właściwości ludzkiej skóry. Tropoelastyna to substancja biorąca udział w produkcji elastyny, która jest jednym z głównych białek podporowych skóry nadających jej sprężystość i rozciągliwość.

Właściwości tropoelastyny w leczeniu ran

Elastyna jest chemicznie i enzymatycznie niezwykle stabilna, biokompatybilna i nie powoduje odrzutów autoimmunologicznych jako biomateriał u ludzi. Chcemy wykorzystać właściwości tropoelastyny w opracowaniu innowacyjnych opatrunków przeznaczonych do leczenia ran – mówi dr Christian Schmelzer, Kierownik Katedry Materiałów Biologicznych i Makromolekularnych w Instytucie Fraunhofera.

Naukowcy opracowali biotechnologiczny proces modyfikacji tropoelastyny. W Instytucie Fraunhofera w procesie elektroprzędzenia wytwarza się cienkie nanowłókna o średnicy kilkunastu nanometrów. Włókna te są sieciowane w celu ich stabilizacji. Naukowcy podkreślają, że opracowany materiał jest na tyle zoptymalizowany, że jego właściwości mechaniczne są modyfikowalne, dzięki czemu można je dostosować do konkretnego przypadku.

Starzejące się społeczeństwo zmaga się z coraz trudniejszymi ranami

Eksperci podkreślają, że opracowanie specjalistycznych opatrunków jest istotne szczególnie w kontekście problemu starzenia się społeczeństwa. Coraz częściej medycy spotykają się z leczeniem ran złożonych, takich jak owrzodzenia żylne, owrzodzenia podudzi czy zespół stopy cukrzycowej. Rany stają się wyzwaniem dla personelu medycznego, a leczenie niejednokrotnie jest długotrwałe i bolesne. Rany trudno gojące się są również kosztowne dla systemu opieki zdrowotnej. Ważne jest opracowanie materiału, który umożliwi skuteczne leczenie ran trudno gojących się. Dlatego, zdaniem badaczy, opatrunek o właściwości skóry jest idealnym rozwiązaniem.

Źródło: Instytut Fraunhofera

Przeczytaj także: Czujniki wbudowane w opatrunek monitorują stan ran u pacjentów z ZSC

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Leczenia Ran”:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *