Zespół naukowców z Nottingham Trent University i Nottingham University Hospitals NHS Trust w Wielkiej Brytanii opracował nowy czujnik, który zdolny jest do dokładnego monitorowania stanu ran przewlekłych. Rozwiązanie analizuje najważniejsze biomarkery chemiczne w ranie, dzięki czemu może ostrzegać o ewentualnych powikłaniach, a także podpowiedzieć, kiedy konieczna jest zmiana opatrunku.
Jak podkreślają badacze, rany przewlekłe stanowią coraz większy problem opieki zdrowotnej i dotykają tysiące pacjentów, powodując coraz większe wydatki dla i tak przeciążonego systemu ochrony zdrowia. Dlatego jedną z najpilniejszych potrzeb w leczeniu ran jest opracowanie systemów, które pozwolą klinicystom na wczesną diagnozę ewentualnych powikłań.
Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii opracował więc czujnik, który można wbudować w opatrunek, by lepiej ocenić proces gojenia się rany. Badacze twierdzą, że opracowana przez nich technologia – drukowany czujnik białka – może pomóc zmniejszać ryzyko rozwoju rany przewlekłej, zapobiec amputacji, zaoszczędzić czas i koszty leczenia. Badania na temat wynalazku zostały opisane w czasopiśmie „Scientific Reports”.
Monitorowanie stanu rany w czasie rzeczywistym
Obecnie, jak wskazują badacze, stan rany jest oceniany podczas zmian opatrunków. Proces ten może być czasochłonny i problematyczny dla pacjentów, którzy muszą umówić się na wizytę. Ponadto częste zmiany opatrunków zwiększają ryzyko zakażenia rany, a także mogą wydłużać proces gojenia.
Czujnik, który opracowali brytyjscy naukowcy, jest lekki i elastyczny oraz można go zintegrować z opatrunkiem. Technologia wykorzystuje elektrody do ciągłej analizy stężenia określonych białek w ranie w czasie rzeczywistym. Czujnik połączony jest z aplikacją mobilną, dzięki której pacjent może być na bieżąco informowany o stanie rany, a w razie nieprawidłowości skontaktować się z lekarzem. Rozwiązanie pomaga również określić, kiedy konieczna jest zmiana opatrunku.
Naukowcy obecnie dopracowują swój wynalazek. Następnym krokiem będzie współpraca z klinicystami i dostawcami technologii cyfrowych, by przeanalizować, jak czujnik sprawdzi się w praktyce.
Wynalazek może umożliwić pacjentom zarządzanie swoim zdrowiem
– Obecnie nie ma możliwości monitorowania stanu rany bez rezerwowania wizyty, zdejmowania opatrunku i bezpośredniego oglądania urazu – powiedział dr Yang Wei z Nottingham Trent University’s School of Science and Technology. Ekspert dodał, że czujnik analizuje chemiczne biomarkery w ranie, by dać informację, czy rana się goi, a także ostrzega o ewentualnych powikłaniach, takich jak zakażenie.
Prof. Christine Moffatt z Nottingham University Hospitals podkreśla, że wynalazek może wspierać gojenie ran, ale też zmniejszyć zmartwienia pacjentów związane ze stanem rany, ograniczyć wizyty i umożliwić pacjentom zarządzanie swoim zdrowiem i utrzymanie większej niezależności.
Źródło: medicalxpress.com