Poznań: 6-latek ranny w wyniku wybuchu petardy
Newsy Pod sliderem Rodzaje ran

Poznań: 6-latek ranny w wyniku wybuchu petardy

W sylwestrową noc szpitalne oddziały ratunkowe pękały w szwach, wśród poszkodowanych były również dzieci. W wyniku wybuchu petardy poszkodowane zostało m.in. 6-letnie dziecko. Chłopiec, który trafił do poznańskiego szpitala dziecięcego, stracił fragment palca.

– Minionej nocy mieliśmy łącznie cztery przypadki dzieci i nastolatków poszkodowanych w wyniku wystrzałów i wybuchów petard. Dwa z tych przypadków dotyczyły poparzeń górnych partii ciała, kolejny – jak tłumaczyli chirurdzy – uszkodzenia, czy nawet wręcz przestrzelenia łydki; petarda zamiast w górę wystrzeliła w bok. Był też przypadek 6-latka, któremu petarda wybuchła w ręce – tłumaczyła w środę (1 stycznia) rzecznik prasowa Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu Urszula Łaszyńska.

W wyniku wybuchu petardy 6-letni chłopiec stracił fragment palca. Jak podkreśliła Łaszyńska, do szpitala z urazami spowodowanymi wybuchem petard trafiają zazwyczaj nastolatkowie.

– W ostatnich latach dość rzadko zdarzało się nam przyjmować tak małe dzieci poszkodowane w wyniku wybuchu petardy – zaznaczyła.

Łaszyńska dodała, iż pomimo mniejszej liczby w porównaniu z poprzednimi latami zdarzeń spowodowanych wybuchem sztucznych ogni, dyżur należał do trudnych.

– Doszło do wielu zdarzeń związanych z samą zabawą sylwestrową; dzieci np. skakały bez opieki na trampolinach i jedno z nich wpadło na drut. Był też przypadek ciężkiego poparzenia o rozgrzany piekarnik, a także przypadek nastolatki, która bawiąc się z koleżankami upadła na krawężnik, zbiła okulary i pokaleczyła się szkłem. Dla chirurgów był to naprawdę obciążający dyżur – podkreśliła.

Jak powiedziała rzecznik, w sylwestrową noc odnotowano łącznie ok. kilkadziesiąt zgłoszeń do Szpitala Dziecięcego przy ul. Krysiewicza w Poznaniu.

Źródło: PAP, Rynek Zdrowia

Przeczytaj także: Sprawdź kalendarz konferencji dot. leczenia ran w 2020 roku!

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Chirurgia Plastyczna i Oparzenia”:

Leczenie oparzeń obejmujących mniej niż 30% powierzchni ciała: nieskomplikowane, ale wymagające ostrożności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *