Maria Siemionow
Eksperci Konferencje Newsy Obok slidera

Prof. Maria Siemionow gościem specjalnym II Forum Leczenia Ran

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Prof. dr hab. n. med. Maria Siemionow, znana na całym świecie polska specjalistka chirurgii i transplantologii rekonstrukcyjnej, pracująca w USA, będzie honorowym gościem konferencji II Forum Leczenia Ran w Zakopanem. Poprowadzi wykład inauguracyjny wydarzenia. 

Prof. dr hab. n. med. Maria Siemionow dokonała pierwszej w USA udanej operacji przeszczepienia twarzy. W 2008 r. zespół specjalistów pod jej kierunkiem przeszczepił twarz kobiecie, która była ofiarą postrzelenia. Przeszczepiono ok. 80% powierzchni twarzy od zmarłej dawczyni. W 2009 r. za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chirurgii plastycznej oraz za zasługi w pracy naukowej i badawczej, Maria Siemionow została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

W październiku na polskiej konferencji w Zakopanem opowie o roli terapii komórkowych w aspekcie gojenia ran w transplantologii.

Trudno gojące się rany poważny problem cywilizacyjny

Jak wynika z danych opublikowanych w periodyku „Leczenie Ran” – problem trudno gojących się ran dotyczy ponad 20 milionów osób na całym świecie. Ich liczba z roku na rok wzrasta.

W obliczu postępującego starzenia się społeczeństwa, w ciągu najbliższych lat, istnieje wysokie prawdopodobieństwo znacznego zwiększenia się liczby przypadków trudno gojących się ran. Dziś niemal 15% populacji osób starszych zmaga się z ranami przewlekłymi – mówi Marek Kucharzewski, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran. – Bez wątpienia będzie to wymagało od personelu medycznego ciągłego pogłębiania wiedzy w zakresie opieki nad ranami trudno gojącymi się. Ważne będzie organizowanie naukowych spotkań, podczas których uczestnicy  będą mogli podzielić się doświadczeniem z innymi – dodaje.

Co oprócz wieku wpływa na zwiększenie zagrożenia powstawania trudno gojących się ran? Na pewno choroby cywilizacyjne: otyłość i cukrzyca. W Polsce 64% mężczyzn i 49% kobiet ma nadwagę lub otyłość.

Interdyscyplinarność i ciągła edukacja podstawą w leczeniu ran

To poważny problem nie tylko dla pacjentów zmagających się z ranami przewlekłymi, ale także dla personelu medycznego, który niejednokrotnie ma trudności z diagnozowaniem i leczeniem tego typu ran. Stąd rosnąca potrzeba dzielenia się wiedzą i opisami przypadków, których leczenie zakończyło się sukcesem.

O wartości uczestnictwa w interdyscyplinarnych spotkaniach dotyczących leczenia ran mówi także sama prof. Maria Siemionow, odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, honorowy gość tegorocznej polskiej konferencji:

II Forum Leczenia Ran obejmuje istotną dla każdego chirurga tematykę gojenia oraz leczenia ran. Jest to ciągle rozwijająca się dziedzina i postępy w leczeniu ran obejmują nowe technologie, których z każdym rokiem pojawia się coraz więcej na rynku – mówi polska chirurg. Stąd jest to znakomita okazja do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w tej dziedzinie.

Profesor Siemionow dodała również, że niezwykle istotna jest edukacja środowiska lekarskiego i pielęgniarskiego:

– Takie wydarzenia są bezwzględnie potrzebne, ponieważ stanowią podstawę „edukacji na bieżąco” dla całego środowiska medycznego, a wiec lekarzy, pielęgniarek oraz studentów medycyny. Ponieważ postęp w dziedzinie leczenia ran jest bardzo szybki, trudno zapoznać się z najnowszymi technologiami w podręcznikach, gdyż ukazują się one z kilkuletnim opóźnieniem, tak więc część informacji może być już nieaktualna.

Maria Siemionow
Prof. dr hab. n. med. Maria Siemionow

Siemionow: nie poświęciłam niczego, by zrobić karierę 

Prof. dr hab. n. med. Maria Siemionow urodziła się w 1950 r. w Krotoszynie, ale wychowała się w Poznaniu. Tam też ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym. Podczas edukacji na UM wielokrotnie wyjeżdżała na praktyki zagraniczne, m.in. do Hiszpanii i Belgii. W wieku 28 lat, odbywając staż w Finlandii, przyszyła drwalowi rękę, którą stracił za sprawą piły mechanicznej. Doświadczenie to dało jej podstawy do napisania rozprawy doktorskiej o zespalaniu małych tętnic o średnicy poniżej 1 mm. Tuż po obronie doktoratu wyjechała do Louisville, w stanie Kentucky. Jej dalsza kariera potoczyła się
w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszka od ponad 30 lat. W USA miała szansę zdobyć doświadczenie, które w Polsce byłoby trudne do zyskania. Wykonywała wiele zabiegów, uczyła się mikrochirurgii transplantacyjnej, przeprowadzała badania doświadczalne na szczurach, modulując proces akceptacji przeszczepionego narządu. Profesor Siemionow jest patriotką, promującą polskich, młodych naukowców, wielokrotnie dawała im szansę udziału w prowadzonych przez nią badaniach, czego wynikiem była obrona 8 prac doktorskich przeprowadzonych w ramach jej grantów. Zapytana o stan polskiej transplantologii, odpowiada:

Trudno jest mi porównywać dwa zupełnie inne systemy służby zdrowia, kształcenia lekarzy oraz specjalistów z transplantologii. Z moich kontaktów z polskimi transplantologami wynika, że korzystają oni na bieżąco z postępów w transplantologii, uczestniczą w międzynarodowych zjazdach oraz odnoszą sukcesy.

Prof. Siemionow od kilku lat prowadzi prace badawcze nad nową generacją terapii komórkowej, mającą wyeliminować efekty uboczne zażywania immunosupresantów przez osoby po przeszczepach. Obecnie każdy pacjent po przeszczepie musi przyjmować je do końca życia, aby zapobiec odrzutom.  Substancje te mogą powodować liczne skutki uboczne, jak spadek odporności, niewydolność nerek, infekcje czy zapalenie płuc. Powodzenie badań prof. Siemionow może przynieść jej w przyszłości Nagrodę Nobla. Zapytana o przepis na sukces odpowiedziała:

Rzeczywiście pracuję dużo, ale jest to cecha wszystkich ludzi, którzy osiągnęli sukces zawodowy. Ja nie poświeciłam niczego, aby zrobić karierę. Mam normalne życie zawodowe, rodzinne, hobby, czas na relaks oraz poznanie innych dziedzin nauki, poza medycyną. To wszystko wymaga czasu i pracy.

Wybitni wykładowcy

Wśród wykładowców II Forum Leczenia Ran oprócz prof. Marii Siemionow znajdą się także m.in. prof. dr hab. Tomasz Banasiewicz, wybitny specjalista z zakresu chirurgii przewodu pokarmowego oraz chirurgii endokrynologicznej, prof. dr hab. Marzenna Bartoszewicz, znana ekspert w zakresie mikrobiologii, dr hab. n. med. Anna Chrapusta, chirurg plastyczna, a także dr n. med. Beata Mrozikiewicz-Rakowska, ekspert w zakresie leczenia stopy cukrzycowej. Na konferencję można się zarejestrować do 26 września 2018 r. przez stronę internetową: www.flr2018.pl.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *