Prof. Maria Siemionow o swojej autorskiej terapii choroby Duchenne’a komórkami chimerycznymi – obejrzyj wideo
Eksperci Newsy Pod sliderem Wideo

Prof. Maria Siemionow o swojej autorskiej terapii choroby Duchenne’a komórkami chimerycznymi – obejrzyj wideo

Podczas konferencji naukowo-szkoleniowej II Forum Leczenia Ran w Zakopanem prof. dr hab. n. med. Maria Siemionow, wybitna polska specjalistka chirurgii i transplantologii rekonstrukcyjnej, w rozmowie z Evereth News opowiedziała o swojej autorskiej metodzie leczenia rzadkiej choroby Duchenne’a z wykorzystaniem komórek chimerycznych. Obejrzyj wywiad wideo i dowiedz się, na czym polega ten innowacyjny, międzynarodowy projekt.

Prof. dr hab. Maria Siemionow to wybitna, znana na całym świecie polska chirurg i chirurg plastyczna, specjalistka w dziedzinie chirurgii i transplantologii rekonstrukcyjnej, która od 1995 roku kieruje oddziałem chirurgii plastycznej i mikrochirurgii w Klinice Kolegium Medycyny w Cleveland, Ohio oraz czynnie współpracuje z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu. Była czwartym na świecie i pierwszym w USA chirurgiem, który w 2008 roku przeprowadził udaną operację transplantacji twarzy. W wyniku trwającej 22 godziny operacji zespół pod jej kierunkiem przeszczepił 80% powierzchni twarzy ofierze postrzelenia, wykorzystując w tym celu twarz zmarłej dawczyni. Przeszczep wymagał połączenia licznych kości, mięśni, nerwów i naczyń krwionośnych. Dzięki temu przełomowemu zabiegowi pacjentka odzyskała utraconą w wyniku postrzelenia szczękę wraz z podniebieniem, górną wargę, policzki, nos, a także powiekę dolną – tym samym zespół prof. Siemionow przywrócił jej zdolność oddychania, mówienia i jedzenia. W związku z tym przełomowym sukcesem, postanowieniem Prezydenta RP z dnia 9 kwietnia 2009, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chirurgii plastycznej, za zasługi w pracy naukowej i badawczej, prof. Maria Siemionow została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Obecnie ekspertka pracuje nad innowacyjną, autorską metodą leczenia bardzo rzadkiej choroby Duchenne’a, wykorzystując w tym celu komórki macierzyste.

Choroba Duchenne’a doprowadza do przedwczesnej śmierci

Dystrofia mięśniowa Duchenne’a (DMD), inaczej zwana chorobą Duchenne’a, to sprzężona z płcią choroba genetyczna, która powoduje postępujący i nieodwracalny zanik mięśni. Częstość jej występowania szacuje się na około 1:3500 urodzeń chłopców, jej łagodniejsza postać natomiast, czyli dystrofia mięśniowa Beckera (BMD), występuje z częstością około 1:18 000. Ze względu na sposób dziedziczenia z powodu tego schorzenia cierpią niemal wyłącznie mężczyźni – ⅔ przypadków DMD/BMD pojawia się w wyniku mutacji przekazywanej synowi przez matkę będącą nosicielką defektywnego genu recesywnego, w pozostałych zaś choroba wywołana jest nowo powstałą mutacją.

Choroba Duchenne’a ma charakter postępujący. W początkowym etapie dotyka mięśni szkieletowych, z biegiem czasu obejmuje także mięsień sercowy, prowadząc do kardiomiopatii. Do pierwszych objawów, które pojawiają się w wieku 3–8 lat, zaliczyć można przede wszystkim opóźniony rozwój ruchowy przejawiający się kaczkowatym chodem oraz problemami z bieganiem i chodzeniem po schodach. W wieku około 12 lat chory nie jest już w stanie poruszać się samodzielnie i bardzo często występuje u niego kardiomiopatia, a do śmierci dochodzi zazwyczaj w wyniku niewydolności oddechowej bądź niewydolności krążenia. Jak powiedziała podczas wywiadu dla Evereth News prof. Maria Siemionow, osoby dotknięte tą chorobą przestają samodzielnie oddychać w wieku 14–15 lat i wieku około 20 lat umierają podłączone do respiratora.

↑↑ Gorąco zachęcamy do obejrzenia wywiadu wideo z prof. Marią Siemionow ↑↑

Zobacz również: Prof. Axel Kramer o swoim wystąpieniu na II Forum Leczenia Ran – wideo + prezentacja z wykładu!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o