Leczenie ran Obok slidera Odleżyny Pielęgnacja Profilaktyka Rodzaje ran

Profilaktyka w leczeniu odleżyn. 10 zasad

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Odleżyny to bardzo poważny problem medyczny i społeczny. Jak podaje czasopismo naukowe „Pielęgniarstwo w Anestezjologii i Intensywnej Opiece”, odleżyny obserwuje się w Polsce u 3–17% chorych leczonych w szpitalu i 17–28% osób objętych opieką domową. Poniżej przedstawiamy 10 zasad pomocnych w zapobieganiu ich powstawania.

1. Stosuj materace przeciwodleżynowe i kółka
W okresie pielęgnacji chorych leżących nieuniknione jest stosowanie materacy przeciwodleżynowych, szczególnie polecane są zmiennociśnieniowe, pneumatyczne i typu „jeż”. Stosuje się też gumowe dmuchane kółka, pomocne przy siedzeniu.

2. Do zakupu poduszki podchodź indywidualnie
Na rynku dostępne są także poduszki mające przeciwdziałać powstawaniu odleżyn – gorczycowe, styropianowe, z gąbki, pneumatyczne i dmuchane. Przy ich zakupie należy pamiętać o sprawdzeniu miękkości osobiście. Poduszka powinna być dobierana indywidualnie, ponieważ ważne są osobiste preferencje chorego.

3. Zmieniaj pozycję chorego
Częsta zmiana pozycji pacjenta jest absolutną podstawą profilaktyki. Powinna być wykonywana co 2 godziny w dzień i co 4 w nocy, przy udziale odpowiedniego sprzętu: wałków, poduszek, miękkich kółek pod pięty i łokcie.

4. Zabezpiecz pacjenta
Ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie pacjenta, jeśli nie porusza się samodzielnie. Po przełożeniu na bok stosuje się blokady z ręczników lub wałków, które zapobiegają niepożądanym zdarzeniom. Należy też podłożyć coś pod kończynę, oddzielając ją od drugiej. Istotne, aby nogi były ułożone pod kątem 5 stopni, aby uniknąć przeprostów.

5. Ustabilizuj ręce
Kończyny górne należy odsunąć od ciała oraz kilka razy dziennie je unieruchamiać. Unikniemy w ten sposób przykurczy w stawach barkowych i łokciowych.

6. Rzetelnie przeprowadź wywiad z pacjentem
W przypadku owrzodzeń troficznych należy dowiedzieć się, czy w rodzinie chorego występowało już to schorzenie. Jeśli tak, jest on szczególnie narażony, dlatego przy badaniu powinno się zwracać uwagę na objawy zwiastujące pojawienie się owrzodzenia troficznego. Należy także mieć na uwadze występowanie towarzyszących chorób oraz zdarzeń podnoszących ryzyko powstania owrzodzeń, np. urazów.

7. Edukuj pacjenta
W zapobieganiu powstawania ran wiele zależy od pacjenta, dlatego należy uświadomić mu, które działania profilaktyczne są szczególnie warte stosowania. Odpowiednia dieta, zapobieganie nadwadze, a także unikanie zakładania nogi na nogę mogą zapobiec powikłaniom naczyniowym i powstawaniu owrzodzeń.

8. Stosuj ziołolecznictwo jako środki wspomagające
Preparaty ziołowe wzmacniają naczynia krwionośne i są dostępne bez recepty, dlatego warto po nie sięgać jako środki wspomagające. Leki ziołowe zawierają wiele korzystnych substancji, m.in. wyciąg z pestek winogron, anikę, oczar, ruszczyk kolczysty, czarny bez czy grykę.

9. Dbaj o stan skóry
W każdym rodzaju rany dobry stan skóry sprzyja leczeniu. Jeśli jest ona wzmocniona i elastyczna, w mniejszym stopniu narażona jest na uszkodzenia wynikające z urazów, będących głównym źródłem większości ran przewlekłych.

10. Stosuj środki dezynfekujące
Zakażeń szpitalnych, których efektem mogą być niegojące się rany pooperacyjne, można uniknąć dzięki dezynfekcji oraz przestrzeganiu zasad aseptyki.

Przeczytaj pokrewny artykuł w czasopiśmie naukowym
„Pielęgniarstwo w Anestezjologii i Intensywnej Opiece”:

Profilaktyka przeciwodleżynowa i pielęgnacja skóry u chorego przybywającego na oddziale intensywnej terapii

One thought on “Profilaktyka w leczeniu odleżyn. 10 zasad

  1. Miałam duży problem z odleżynami po pobycie w szpitalu gdzie kazali smarować miejsce Sudocremem, cała pomoc. Dzięki znajomej trafiłam do przychodni w Warszawie, przy ulicy Melomanów, bodajże 10. Tam nie dość że moja rana została profesjonalnie i prawidłowo opatrzona to jeszcze uzyskałam wiele cennych informacji jak postępować aby wrócić do w miarę normalnego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *