3 stycznia 2025 r. do konsultacji przekazano projekt rozporządzenia wprowadzającego zmiany w pilotażu leczenia stopy cukrzycowej. Program ma być przedłużony do 2026 r. i będzie realizowany przez nowe ośrodki. Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że powodem wydłużenia pilotażu jest bardzo wysoki wskaźnik amputacji kończyn u pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej.
Zgodnie z projektem, pilotaż ma potrwać do 31 stycznia 2026 r., a kwalifikacja nowych świadczeniobiorców potrwa do 30 czerwca 2025 r. Z kolei etap ewaluacji potrwa od 1 lutego do 30 kwietnia 2026 r. W projekcie rozporządzenia przewidziano również zwiększenie liczby pacjentów, którzy mogą być objęci programem, maksymalnie do 430 (obecnie 200).
Nowe ośrodki realizujące pilotaż stopy cukrzycowej
W rozporządzeniu wskazano nowe ośrodki, które będą mogły realizować pilotaż leczenia zespołu stopy cukrzycowej. Oprócz obecnego realizatora programu, czyli Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Szamotułach, to programu dołączą:
- Instytut Medycyny Wsi im. W. Chodźki w Lublinie;
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego;
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Uniwersytecki w Krakowie;
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku;
- Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej.
Placówki te, jak wskazał resort zdrowia, mają doświadczenie w leczeniu pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej i wybrano je spośród ośrodków zarekomendowanych przez obecnego realizatora pilotażu.
Projekt rozporządzenia skierowano do siedmiodniowych regulacji. Planowany termin wejścia w życie rozporządzenia to 18 stycznia 2025 r. Ministerstwo Zdrowia oszacowało, że łączny koszt wydłużenia programu z rozszerzeniem listy realizatorów to koszt 12,89 mln zł.
Innowacyjne leczenie ZSC
W połowie 2024 r. dr Piotr Liszkowski w ośrodka w Szamotułach przekazał wstępne dane na temat efektywności pilotażu. Wynika z niego, że pozytywne efekty leczenia uzyskano aż u 76 proc. pacjentów hospitalizowanych w ramach programu. Ekspert tłumaczy, na czym polega innowacyjność procedury stosowanej w placówce:
– Różnica polega przede wszystkim na tym, że chorych staramy się hospitalizować na oddziale chorób wewnętrznych, gdzie prowadzeni są przez zespół specjalistów z diabetologii i chorób wewnętrznych, którzy mają już doświadczenie w leczeniu chorych z zespołem stopy cukrzycowej. Równocześnie w trakcie tych hospitalizacji prowadzone jest leczenie chirurgiczne, które polega na oszczędzających resekcjach w obrębie stopy. Każdy chory ma również prowadzoną miejscową terapię podciśnieniową i antybiotykoterapię dożylną. Całość tego podejścia diabetologiczno-internistyczno-chirurgicznego jest sprawdzana pod względem efektywności postępowania, czyli pod względem liczby chorych, którzy ulegają potem w okresie obserwacyjnym pełnemu wygojeniu. Kolejną różnicą jest inny model finansowania hospitalizacji, gdzie sumowane są procedury chirurgiczne i diabetologiczne.
W Polsce wciąż rośnie liczba amputacji kończyn z powodu zespołu stopy cukrzycowej. Z danych MZ wynika, że amputację kończyny dolnej, czyli amputację goleniowej lub udowej (poniżej lub powyżej kolana) w naszym kraju przeprowadza się 4,5 tys. razy rocznie. Ponadto wskaźniki amputacji przewyższają 2-3 krotnie te we Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii i Włoszech.
Źródło: pulsmedycyny.pl