Przełom w tworzeniu ludzkich komórek macierzystych
Badania naukowe Leczenie ran Newsy Nowe technologie Pod sliderem

Przełom w tworzeniu ludzkich komórek macierzystych

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Naukowcom po raz pierwszy udało się wyselekcjonować i scharakteryzować komórki macierzyste z embrionów świń, a także stworzyć podobne ludzkie komórki macierzyste. Ponieważ mają one zdolność rozwijania się w dowolny typ komórki, mogą stanowić przełom w leczeniu różnego rodzaju urazów zewnętrznych i wewnętrznych.

Uzyskano komórki macierzyste z wczesnych embrionów świń

Nowe podejście umożliwiło naukowcom stworzenie rozszerzonych potencjalnych komórek macierzystych (ang. Expanded Potential Stem Cells, EPSC) – zarówno świńskich, jak i ludzkich. Mają one cechy pierwszych komórek rozwijającego się zarodka i mogą przekształcić się w dowolny typ komórki. Badania z Wydziału Lekarskiego LKS na Uniwersytecie w Hongkongu (HKUMed), Instytutu Wellcome Sanger i Instytutu Friedricha-Loefflera w Niemczech ukazują niesamowity potencjał w zakresie medycyny regeneracyjnej oraz badań nad rozwojem człowieka.

Wyniki opublikowane w czasopiśmie „Nature Cell Biology” świadczą o tym, że zespół naukowców po raz pierwszy był w stanie uzyskać komórki macierzyste z wczesnych embrionów świń. Świnie domowe od lat wykorzystywane są w badaniach biomedycznych ze względu na ich genetyczne i anatomiczne podobieństwo do ludzi, w tym porównywalne rozmiary narządów. Możliwość genetycznej modyfikacji komórek macierzystych świń będzie również korzystna dla zdrowia zwierząt i produkcji żywności.

„Eksperyment stanowi znaczący postęp w badaniach nad komórkami macierzystymi”

Komórki macierzyste mają zdolność do przekształcania się w inne typy komórek, a istniejące linie komórek macierzystych są niezwykle przydatne do badań nad rozwojem, chorobami i terapiami leczniczymi u ludzi. Jednak obecnie dostępne typy linii komórek macierzystych mają ograniczenia, przez co do tej pory nie udawało się uzyskać embrionalnych komórek macierzystych od świń.

– Naukowcy próbowali uzyskać embrionalne komórki macierzyste świń przez dziesięciolecia, bez większego efektu – powiedział prof. Pentao Liu, lider badania z School of Biomedical Sciences and Stem Cell and Regenerative Medicine Consortium na HKUMed. Dzięki naszej technologii rozszerzonych komórek macierzystych udało się z powodzeniem wyselekcjonować i scharakteryzować komórki macierzyste z embrionów świń, stworzyliśmy także podobne ludzkie komórki macierzyste. Nasz eksperyment stanowi znaczący postęp w badaniach w tym zakresie.

Ponieważ ludzkie EPSC mogą wytwarzać dużą liczbę komórek łożyska, zwanych trofoblastami, badanie to może posłużyć przy analizie powikłań ciąży, takich jak stan przedrzucawkowy czy poronienia. EPSC pochodzą z hodowli komórek od najwcześniejszego etapu rozwoju, kiedy zapłodniona komórka jajowe dzieli się jedynie na 4 lub 8 komórek, przy zachowaniu tak zwanej totipotencji, czyli zdolności do produkcji wszystkich rodzajów komórek.

– Komórki macierzyste EPSC posiadają potencjał rozwojowy, który nie jest powszechnie obserwowany w konwencjonalnych embrionalnych lub indukowanych pluripotencjalnych komórkach macierzystych. mogąc wyprodukować wszystkie embrionalne i pozazarodkowe linie komórkowe – w tym te w łożysku i woreczku żółtkowym. EPSC umożliwią naukowcom badanie wczesnego rozwoju embrionalnego, poronienia i zaburzeń rozwojowych – powiedział dr Xuefei Gao, pierwszy autor z HKUMed.

W stadium embrionalnym wiele ssaków jest do siebie podobnych

Pierwsze EPSC powstały w 2017 roku, kiedy grupa badała kluczowe szlaki molekularne podczas bardzo wczesnego rozwoju u myszy. W tych najwcześniejszych, embrionalnych stadiach rozwojowych różne gatunki ssaków są bardzo podobne, a komórki są jak „niezapisana kartka papieru”.

– Nasze świńskie EPSC wyizolowane z embrionów świń są pierwszymi dobrze scharakteryzowanymi liniami komórkowymi u świń na świecie. Mogę one przekształcić się w dowolny typ komórki, co ma ważne implikacje dla biologii rozwojowej, medycyny regeneracyjnej, transplantacji narządów, diagnozowania chorób i badań przesiewowych w kierunku leków – zaznaczyła dr Monika Nowak-Imialek, autorka artykułu z Friedrich-Loeffler-Institut (FLI) w Niemczech.

Źródło: Medicalxpress

Przeczytaj również: Naukowcy odtworzyli mechanizm podziału komórek poza żywym organizmem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *