Przenośne urządzenie rozpyla polimerowe opatrunki na rany
Leczenie ran Newsy Nowe technologie Opatrunki Pod sliderem

Przenośne urządzenie rozpyla polimerowe opatrunki na rany

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

W przypadku ran odniesionych np. na polu bitwy bądź w innych trudnych warunkach medykom może być trudno przemieszczać się z asortymentem opatrunków w różnych kształtach i rozmiarach, których prawdopodobnie będą potrzebować. Jednak niedawne badania pokazują, że być może pewnego dnia będzie można po prostu rozpylić opatrunki z włókien sznurowanych bezpośrednio na rany dzięki specjalnemu urządzeniu.

Urządzenie będzie można zastosować tam, gdzie nie ma dostępu do opieki medycznej

Naukowcy z Montana Technological University opracowali prototypową wersję przenośnego urządzenia do elektroprzędzenia, które być może umożliwi w przyszłości wykorzystywanie opatrunków w sprayu w tak trudnych warunkach, jak np. wojna czy klęska żywiołowa. Elektroprzędzenie wykorzystuje energię elektryczną do „wyciągania” naładowanych nitek roztworów polimerowych do formy długich, cienkich włókien. Ale z powodu wymaganych wysokich napięć zwykle istnieje ryzyko porażenia prądem podczas przędzenia materiału bezpośrednio na żywą tkankę biologiczną.

Na to jednak naukowcy również znaleźli rozwiązanie. Pole elektryczne, które wykorzystuje do przędzenia włókien, znajduje się wewnątrz urządzenia, dzięki czemu nie może wejść w kontakt z ciałem pacjenta. Zamiast tego stosuje się sprzężony strumień powietrza w celu wyrzucenia tych włókien z dyszy na skórę, gdzie tworzą ochronny opatrunek na ranie. Aby pomóc pacjentom z różnymi urazami, można zastosować wiele biokompatybilnych polimerów zmieszanych w urządzeniu z lekami o kontrolowanym uwalnianiu, które znacząco ułatwiłyby proces gojenia.

Do tej pory prototyp z powodzeniem stosowano do leczenia nacięć skóry świni. Dalszy rozwój urządzenia prawdopodobnie pozwoli w przyszłości wykorzystywać je w takich miejscach, jak obszary wiejskie czy kraje objęte wojną, gdzie nie ma pełnej infrastruktury medycznej.

Artykuł na temat badań został niedawno opublikowany w czasopiśmie „Journal of Vacuum Science & Technology B”.

Źródło: Newatlas.com

Przeczytaj również: Poszukiwanie zamiennika dla styropianu doprowadziło do stworzenia bio-pianki leczącej rany

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Inżynieria tkankowa w medycynie regeneracyjnej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *