Rany i owrzodzenia nowotworowe
Leczenie ran Newsy Obok slidera Owrzodzenia nowotworowe Rodzaje ran

Rany i owrzodzenia nowotworowe

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

U pacjentów leczonych onkologicznie z powodu nowotworu okolic głowy i szyi, odbytnicy i odbytu, sromu czy gruczołu piersiowego, przerzutowe rany nowotworowe występują u 5-10% dorosłych. Z największym ryzykiem powikłań i niekorzystnym rokowaniem wiążą się rany w okolicy głowy, szyi oraz klatki piersiowej.

Rany i owrzodzenia nowotworowe są ogromnym problemem nie tylko terapeutycznym i pielęgnacyjnym, ale również psychosocjalnym. Są również przyczyną bólu i cierpienia pacjenta oraz jego izolacji społecznej. Nieuleczalne owrzodzenia nowotworowe występują w formie kraterowatych, krwawiących wrzodów lub kalafiorowatych, proliferujących guzów.

Rany nowotworowe występują u ok. 5% pacjentów leczonych z powodu raka i u 7–10% pacjentów z przerzutami. Ranom nowotworowym towarzyszy nieprzyjemny zapach, duży wysięk, krwawienie, ból, zdeformowaniem danej okolicy ciała oraz izolacja społeczna chorego.

Owrzodzenia nowotworowe powstają na skutek zamykania drobnych naczyń mikrokrążenia skórnego, które prowadzi do zaburzenia ukrwienia skóry, zaczerwienienia, obrzęku, ubytku naskórka, martwicy i powstania kraterowatej przewlekłej rany.

Brzegi ran nowotworowych są uniesione, zgrubiałe i wałkowate. Na dnie rany pojawia się kalafiorowata narośl, a ziarnina staje się grudkowata. Towarzyszy im bardzo silny ból.

Rany nowotworowe charakteryzują się również m.in. tym, że nie chcą się goić. Mogą przybierać również formę kraterowych, krwawiących wrzodów. Mają nieprzyjemny zapach, duży wysięk, krwawią, a nawet deformują daną okolicę ciała.

Ocena rany nowotworowej
Planowanie leczenia pacjentów z raną nowotworową powinno odbyć się po ocenie rany oraz rozpoznaniu problemów zdrowotnych chorego. W ocenie rany zastosowanie ma szereg systemów klasyfikacyjnych, które wpływają na podjęcie leczenia miejscowego, wybór opatrunku i przewidywanie wyników.

Jednym z systemów, który ocenia procesy zachodzących w ranie i postępowania z raną jest strategia TIME opracowana w 2002 r. przez ekspertów leczenia ran. Strategia TIME zalecana jest przez towarzystwa naukowe i obejmuje:

T – tissue debridement – oczyszczenie, opracowanie
martwicy,
I – infection and inflammation control – kontrola in-
fekcji i zapalenia,
M – moisture balance – kontrola wilgotności rany,
E – edges – brak postępu gojenia, podminowanie brze-
gu oraz kontrola naskórkowania.

MCW (Malignant Cutaneous Wound) to kolejna skala oceny rany nowotworowej. Została opracowana w 1999 r. przez Haisfield-Wolfe i Baxandle-Cox. Występuje 5 rodzai stopni ran nowotworowych.

I stopień – rana zamknięta/ skóra nieuszkodzona
IN stopień – rana zamknięta, powierzchnia otwarta/ twarda i włóknista
II stopień – rana otwarta, zajęcie skóry i naskórka
III stopień – rana otwarta/ zajęcie skóry na całej grubości, utrata tkanki podskórnej
IV stopień – rana otwarta/ inwazja głębokich struktur anatomicznych

Skala NPUAP − National Pressure Ulcer Advisory Panel jest drugą skalą, która ma zastosowanie w określeniu stopnia uszkodzenia struktur tkankowych oraz w ocenie odleżyn.

Najczęstsze problemy zdrowotne pacjentów z raną nowotworową

To z jakimi problemami zdrowotnymi zmagają się pacjenci onkologiczni oraz jakie działania podejmuje opieka pielęgniarska opisał w swojej pracy At. Foltz „Nursing care of ulcerating metastatic lesions. Oncol Nurs Forum”. Do takich interwencji zaliczył:

  • czyszczenie ran,
  • usuwanie martwej tkanki,
  • zmniejszanie powierzchniowej flory bakteryjnej,
  • kontrolę krwawienia,
  • redukcję nieprzyjemnego zapachu,
  • zmianę opatrunku.

Zmiany skórne przerzutowe najczęściej występują w: klatce piersiowej 39–62%, głowie i szyi 24–33%, plecach, korpusie i brzuchu 1–3%, pachwinie lub pod pachą 3–7%, genitaliach 3–5%, kończynach 18%.

Stosowane metody do oceny rany takie jak wykorzystanie prostych skal, fotografii cyfrowej, planimetrii jest ważnym etapem terapii, ale być może niewystarczającym w kompleksowej opiece. Naukowcy, którzy zajmują się ranami coraz więcej uwagi poświęcają na opracowanie narzędzi ilościowo-jakościowych, które poddają ocenie ranę oraz czynniki pogarszające jakość życia chorego.

Źródło: evereth.pl, „Leczenie ran”, „Metody oceny i postępowanie z raną
nowotworową – przegląd piśmiennictwa”, D. Bazaliński, P. Więch, Z. Chmiel, J. Przybek-Mita, M. Kózka

Przeczytaj także: Ten sam mechanizm odpowiada za migrację komórek do rany i rozprzestrzenianie się raka

2 thoughts on “Rany i owrzodzenia nowotworowe

  1. Jeśli ktoś chce wyleczyć owrzodzenia w skuteczny sposob polecam Przychodnie Pielegnacji ran – Centrum Stopy.
    Chodze tam od pol roku z moja mama ktora jest bardzo zadowolona z leczenia i otrzymywanych zlecen.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *