Newsy Obok slidera Opatrunki

Ratunpaki do pierwszej pomocy przekazane ratownikom GOPR

Specjalne zestawy do udzielania pierwszej pomocy – tzw. Ratunpaki – zostały przekazane ratownikom  Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przez firmę Tauron Polska Energia. Zawierają one m.in. folię termoizolacyjną NRC, świeczki, zapałki, gazę jałową, sól fizjologiczną i bandaże elastyczne.

Już dziś do GOPR-u trafiło 300 Ratunpaków

29 października Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR) otrzymało tzw. Ratunpaki, czyli specjalne apteczki jaskiniowe, które mają pomóc osobom po wypadkach i urazach w górach. Rzecznik prasowy koncernu energetycznego Tauron Polska Energia, Łukasz Zimnoch poinformował, że idea Ratunpaka pojawiła się po tragicznym wypadku w tatrzańskiej jaskini Wielka Śnieżna, gdzie w sierpniu zginęli dwaj grotołazi.

– Ratownicy górscy wskazali wówczas na pilną potrzebę stworzenia indywidualnego wyposażenia w postaci osobistych apteczek jaskiniowych – podkreślił Łukasz Zimnoch. Postanowiliśmy odpowiedzieć na ten apel i już dziś do GOPR-u trafiło 300 takich zestawów. Apteczka o małym rozmiarze i wodoszczelnym materiale odpornym na przetarcia, ułatwi i usprawni pracę ratowników w trudnych warunkach jaskiniowych.

W takiej apteczce jaskiniowej znajdują się m.in. folia termoizolacyjna NRC, świeca, zapałki, gaza jałowa, sól fizjologiczna czy bandaże elastyczne.

„Głęboko pod ziemią ratownik musi borykać się z wodą, lepkim i ciężkim błotem”

Prezes Fundacji GOPR Marcin Kądziołka wyjaśnił, że głęboko pod ziemią ratownik musi borykać się z wodą, lepkim i ciężkim błotem, ciasnymi korytarzami, przez które trzeba się długo i mozolnie przeciskać.

– W takim środowisku grotołazi przemieszczają się w dobrze dopasowanych kombinezonach, kasku, uprzęży i sprzęcie jaskiniowym – powiedział w rozmowie z PAP. Podarunek Taurona z całą pewnością ułatwi prowadzenie akcji ratowniczych, a ponieważ konsultowaliśmy projekt na każdym jego etapie ze środowiskiem grotołazów Polskiego Związku Alpinizmu, spełnia nasze oczekiwania.

Przekazanie Ratunpaków miało miejsce na festynie zorganizowanym wspólnie przez Tauron oraz GOPR z okazji inauguracji sezonu zimowego 2019/2020 w Krakowie. W trakcie tego wydarzenia uczestnicy mogli brać udział w pokazach i prelekcjach dotyczących bezpieczeństwa w górach i jaskiniach. Zaprezentowano również aplikację mobilną Ratunek, za pomocą której turyści mogą wezwać pomoc w górach, a ratownikom wskazuje ona miejsce pobytu poszukiwanych.

Źródło: PAP

Przeczytaj również: USA: Zestawy opatrunkowe w szkołach

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Pielęgniarstwo w Anestezjologii i Intensywnej Opiece”:

Subiektywna ocena bólu pourazowego u pacjentów po złamaniach kończyn – doświadczenia własne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *