Leczenie ran Newsy Nowe technologie Pod sliderem

Rewolucyjna metoda terapii rozległych oparzeń

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Badacze z University of Toronto Engineering we współpracy z lekarzami z Sunnybrook Hospital pracują nad nowatorskim urządzeniem, które ma pomóc w leczeniu głębokich I rozległych oparzeń.

Nowa technologia

Zespół badaczy, kierowany przez prof. Axela Guenthera i dr. Marca Jeschkego, skonstruował urządzenie, które dzięki zastosowaniu technologii druku 3D umieszcza warstwy komórek bezpośrednio na ranie. Wykorzystuje w tym celu biomateriał złożony z mezenchymalnych komórek zrębu. Są to komórki macierzyste o unikalnych właściwościach – zależnie od środowiska, w jakim są umieszczone, różnicują się one w wyspecjalizowane typy komórek. Dzięki umieszczeniu ich w środowisku rany oparzeniowej badacze uzyskali poprawę regeneracji skóry i zmniejszenie bliznowacenia.

Nowatorskie rozwiązania

Pierwszy prototyp urządzenia zaprezentowano w 2018 roku. Od tamtej pory zespół badaczy dokonywał sukcesywnych zmian w projekcie, tak by jak najlepiej przystosować urządzenie do praktycznego stosowania przez chirurga na sali operacyjnej. Najnowsza wersja zawiera jednorazową mikroprzepływową głowicę, dzięki czemu zabieg może być przeprowadzony w sterylnych warunkach. Ponadto urządzenie wyposażono w miękki wałek, który podąża śladem głowicy drukującej, co pozwala na lepszą kontrolę w przypadku ran o dużej powierzchni.

Autorzy projektu porównują działanie urządzenia do wałka z farbą – w ciągu zaledwie kilku minut umieszcza ono na ranie kolejne pasy nowej tkanki.

Nowa terapia oparzeń

Urządzenie ma być stosowane w terapii rozległych, głębokich oparzeń, w przypadku których nie ma możliwości przeszczepienia zdrowej skóry w miejsce rany. Biomateriał wykorzystywany do „drukowania” nowej skóry wspomaga gojenie i pozwala na znaczne przyspieszenie procesu leczenia.

Autorzy projektu uważają, że stworzona przez nich „ręczna drukarka skóry” może trafić do praktyki klinicznej już w ciągu najbliższych pięciu lat. Zdaniem badaczy urządzenie może całkowicie zrewolucjonizować terapię rozległych oparzeń i urazów.

Źródła: https://www.sciencedaily.com/

Przeczytaj także: Blizny – rodzaje i terapia

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Oparzenie IV stopnia ręki ze zmiażdżeniem – prezentacja przypadku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *