Skale oceny ryzyka wystąpienia odleżyn
Leczenie ran Newsy Odleżyny Pod sliderem

Skale oceny ryzyka wystąpienia odleżyn

Ocena ryzyka wystąpienia odleżyn na wczesnym etapie obserwacji pacjenta jest niezwykle istotna dla późniejszego leczenia. Przydatnym narzędziem pomiaru są skale oceny.

Najczęściej używanymi skalami oceny są:

  • skala NORTON
  • skala WATERLOW
  • skala DOUGLAS
  • skala BRADEN
  • skala CBO

Skala NORTON

To bardzo prosta, przejrzysta skala. Nazwa pochodzi od nazwiska Doreen Norton (1922 – 2007), pielęgniarki specjalizującej się w geriatrii, która jako jedna z pierwszych wprowadziła regularne zmiany pozycji pacjenta jako skuteczną walkę z odleżynami. W skali Norton ocenia się od 1 do 4 kilka zmiennych: stan fizyczny, stan świadomości, aktywność, możliwość samodzielnej zmiany pozycji oraz czynności zwieraczy odbytu i cewki moczowej. Maksymalna liczba punktów, jaką można uzyskać to 20. Przy 14 – obserwujemy zwiększone ryzyko odleżyn, poniżej tej cyfry zagrożenie rośnie. Skala NORTON wymaga wiedzy na temat oceny stanu fizykalnego pacjenta:

 

Skala WATERLOW

Bardziej szczegółowa skala, rozwinięcie skali NORTON. Różnicuje zagrożenia w skali punktowej. Nazwa podchodzi od nazwiska pielęgniarki Judy Waterlow, która zaprojektowała i przebadała to narzędzie.

 

Skala DOUGLAS 

W tej skali bierzemy pod uwagę m.in. takie czynnniki jak duszności, cukrzyca, chemioterapia i sterydoterapia. Za każdy z nich należy odjąć 2 punkty. Poniżej 18 punktów ryzyko powstania odleżyn wzrasta.

 

Skala BRADEN

Skala popularna w USA, ryzyko wystąpienia odleżyn wzrasta poniżej 16 punktów.

 

Skala CBO

Pełna nazwa to skala Dutch Consensus Prevention of Bedsores CBO, bierze pod uwagę także stan psychiczny i neurologiczny. Ryzyko rozwoju odleżyn stwierdza się przy wyniku równym lub powyżej 8 punktów.

 

Przeczytaj także: Badanie: Które materace przeciwodleżynowe są najskuteczniejsze?

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Pielęgniarstwo w Anestezjologii i Intensywnej Opiece”:

Badanie jakości życia chorych objętych programem mechanicznej wentylacji domowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *