Skale oceny ryzyka wystąpienia odleżyn
Leczenie ran Newsy Odleżyny Pod sliderem

Skale oceny ryzyka wystąpienia odleżyn

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Ocena ryzyka wystąpienia odleżyn na wczesnym etapie obserwacji pacjenta jest niezwykle istotna dla późniejszego leczenia. Przydatnym narzędziem pomiaru są skale oceny.

Najczęściej używanymi skalami oceny są:

  • skala NORTON
  • skala WATERLOW
  • skala DOUGLAS
  • skala BRADEN
  • skala CBO

Skala NORTON

To bardzo prosta, przejrzysta skala. Nazwa pochodzi od nazwiska Doreen Norton (1922 – 2007), pielęgniarki specjalizującej się w geriatrii, która jako jedna z pierwszych wprowadziła regularne zmiany pozycji pacjenta jako skuteczną walkę z odleżynami. W skali Norton ocenia się od 1 do 4 kilka zmiennych: stan fizyczny, stan świadomości, aktywność, możliwość samodzielnej zmiany pozycji oraz czynności zwieraczy odbytu i cewki moczowej. Maksymalna liczba punktów, jaką można uzyskać to 20. Przy 14 – obserwujemy zwiększone ryzyko odleżyn, poniżej tej cyfry zagrożenie rośnie. Skala NORTON wymaga wiedzy na temat oceny stanu fizykalnego pacjenta:

 

Skala WATERLOW

Bardziej szczegółowa skala, rozwinięcie skali NORTON. Różnicuje zagrożenia w skali punktowej. Nazwa podchodzi od nazwiska pielęgniarki Judy Waterlow, która zaprojektowała i przebadała to narzędzie.

 

Skala DOUGLAS 

W tej skali bierzemy pod uwagę m.in. takie czynnniki jak duszności, cukrzyca, chemioterapia i sterydoterapia. Za każdy z nich należy odjąć 2 punkty. Poniżej 18 punktów ryzyko powstania odleżyn wzrasta.

 

Skala BRADEN

Skala popularna w USA, ryzyko wystąpienia odleżyn wzrasta poniżej 16 punktów.

 

Skala CBO

Pełna nazwa to skala Dutch Consensus Prevention of Bedsores CBO, bierze pod uwagę także stan psychiczny i neurologiczny. Ryzyko rozwoju odleżyn stwierdza się przy wyniku równym lub powyżej 8 punktów.

 

Przeczytaj także: Badanie: Które materace przeciwodleżynowe są najskuteczniejsze?

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Pielęgniarstwo w Anestezjologii i Intensywnej Opiece”:

Badanie jakości życia chorych objętych programem mechanicznej wentylacji domowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *