Składnik żelujący wykorzystywany w cukiernictwie składnikiem nowych opatrunków
Newsy Nowe technologie Obok slidera Opatrunki

Składnik żelujący wykorzystywany w cukiernictwie elementem nowych opatrunków

Ten tekst przeczytasz w < 1 min.

Naukowcy z Inspired Nanomaterials and Tissue Engineering Laboratory opracowali nowoczesny opatrunek, który można wstrzyknąć do rany celem zatrzymania krwawienia oraz przyspieszenia gojenia. Jest to możliwe dzięki składnikowi żelującemu, obecnie powszechnie stosowanemu do przygotowywania ciast.

Składnik używany w cukiernictwie i medycynie

W niedawno opublikowanym artykule w czasopiśmie „Acta Biomaterialia” naukowcy z Inspired Nanomaterials and Tissue Engineering Laboratory przedstawili wykorzystanie kappa karageniny oraz nanokrzemianów do tworzenia wstrzykiwanych, hydrożelowych opatrunków w celu wywołania hemostazy, czyli procesu zatrzymywania krwawienia, a także ułatwienia gojenia się ran poprzez kontrolowane uwalnianie leków.

W badaniu wykorzystano powszechnie stosowany środek zagęszczający, znany jako kappa karagenina, uzyskiwany z wodorostów, do stworzenia „wstrzykiwalnego” opatrunku hydrożelowego. Opracowując jego skład, naukowcy zmieszali kappa karageninę z nanocząsteczkami gliny, tworząc substancję przypominającą żelatynę, którą można wstrzyknąć do wnętrza rany. Takie połączenie składnika wykorzystywanego w cukiernictwie i nanocząsteczek gliny przejawia właściwości hemostatyczne – głównie za sprawą tego, że cząsteczki białka osocza i płytek krwi wiążą się ze sobą na powierzchni żelu, wywołując tworzą adsorpcję krwi na powierzchni żelu i inicjując proces krzepnięcia krwi.

Opatrunki nowej generacji

Zdaniem ekspertów takie wstrzykiwane hydrożele stanowią obiecujący materiał, który umożliwi hemostazę nawet w przypadku ciężkich obrażeń wewnętrznych i krwawień, ponieważ te biomateriały można wprowadzić do miejsca rany, stosując metody minimalnie inwazyjne. Taki „wstrzykiwalny” opatrunek pomoże też zmniejszyć śmiertelność z powodu tzw. urazów penetrujących, spowodowanych np. przez odłamki bądź inne ostre przedmioty. Stworzony przez naukowców z Inspired Nanomaterials and Tissue Engineering Laboratory opatrunek przyjmuje stałą formę po wstrzyknięciu do rany, dzięki czemu wspomaga proces krzepnięcia. Po uzyskaniu hemostazy natomiast ma on wspierać proces gojenia – w tym celu eksperci podjęli już kolejne prace nad ulepszaniem swojego wynalazku.

Źródło: Technology Gazette

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Leczenie Ran”:

Opatrunki hydrofobowe w leczeniu ran

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *