Śluz ślimaka pomaga w bezbliznowym gojeniu ran?
Blizny Newsy Obok slidera

Śluz ślimaka pomoże w bezbliznowym gojeniu ran?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Naukowcy z PAN w Olsztynie badają właściwości śluzu ślimaka pod kątem leczenia ran bez blizny. Według nich, śluz ślimaka dzięki silnym właściwościom regeneracyjnym może pomóc leczyć istniejące już blizny.  

Zdolności do bezbliznowej regeneracji mają jedynie dzieci w łonie matki.

– Każda rana goi się z wytworzeniem blizny, czasami są to blizny przerostowe, utrudniające życie i z kosmetycznego punktu widzenia wyglądające bardzo nieładnie – powiedziała PAP prof. Barbara Gawrońska-Kozak z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie.

Gojenie bezbliznowe tracimy wraz z pojawieniem się na świecie

Jak tłumaczy ekspertka, jeżeli operacja na dziecku przeprowadzana jest w łonie matki, to wówczas dziecko rodzi się bez wytworzonej blizny, nie widać, gdzie ta operacja się odbyła.

– To znaczy, że tak naprawdę w naszym życiu rozwojowym posiadamy cechę gojenia bezbliznowego, regeneracji, w życiu dorosłym tracimy ją – wyjaśniła prof. Gawrońska-Kozak. Czy jest możliwość przekierowania szlaku w życiu dorosłym, aby tej blizny właśnie nie było? Tym się zajmujemy.

Zdolność do gojenia bez wytworzenia blizny mają tzw. myszy nagie

Specjalistka podkreśliła, że jest jeden szczep myszy, tzw. myszy nagie, które mają zdolność gojenia bez wytworzenia blizny. Dodała, że myszy te nie mają jednego genu, a ten gen występuje u ludzi.

– Jest pytanie, czy jest on odpowiedzialny za wytworzenie blizny, czy nie – powiedziała prof. Gawrońska-Kozak. W naszych badaniach wykorzystujemy hodowle komórkowe in vitro oraz techniki biologii molekularnej po to, by zbadać mechanizm, dzięki któremu gojenie bliznowe może zostać przekierowane na sposób regeneracyjny. Dzięki czemu mogą zostać opracowane sposoby leczenia oraz terapie dla osób cierpiących na schorzenia skórne – opowiada dr Joanna Bukowska.

Śluz ślimaka naturalnym związkiem występującym w przyrodzie

Naukowcy z Olsztyna opracowują również możliwość zastosowania związków naturalnie występujących w przyrodzie w celu pomocy pacjentom. Naukowiec potwierdziła, że takim związkiem może być śluz wydzielany przez ślimaki. Jak dodała, śluz ślimaków aktualnie jest wykorzystywany w kosmetykach, natomiast może być również stosowany jako terapeutyk. – W tym kierunku prowadzonych jest niewiele badań i my planujemy zacząć tę drogę badawczą – zaznaczyła.

Jak podkreśliła Mariola Piłat-Skalmowska z polskiej firmy produkującej kremy kosmetyczne na bazie czystego śluzu ślimaka, śluz ślimaka ma właściwości silnie regenerujące, odbudowujące, nawilżające, a ponadto jest bogaty w witaminy, alantoinę i kolagen.

Źródło: rynekaptek.pl, PAP

Przeczytaj także: Po podjęciu decyzji o posiadaniu dziecka wielu chorych na łuszczycę rezygnuje z leczenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *