Sonoterapia, czyli terapia ultradźwiękowa
Leczenie ran Newsy Pod sliderem

Sonoterapia, czyli terapia ultradźwiękowa

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Jak wynika z badań, stosowanie ultradźwięków jako metody terapeutycznej jest jedną z najlepiej zbadanych metod fizykoterapii, zarówno w zakresie zjawisk fizycznych i reakcji fizjologicznych wywoływanych działaniem ultradźwięków. Zarówno w Polsce, jak i na świecie sonoterapia jest jednym z podstawowych zabiegów fizykoterapeutycznych. Jakie są główne wskazania i przeciwwskazania do stosowania tej metody leczenia?

Leczenie ultradźwiękami zwane również sonoterapią, fototerapia, ultrasonoterapią lub ultrafonoterapią ma za zadanie oddziaływać przez skórę na głębiej położone struktury ciała fali ultradźwiękowej, czyli fali mechanicznej, akustycznej. Jej częstotliwość wynosi powyżej granicy słyszalności. W zastosowaniu przeciwbólowym oraz stymulacji komórkowych procesów naprawczych sonoterapia polega na oddziaływaniu poprzez wywoływanie zjawisk fizjologicznych spowodowanych działaniami termicznymi (cieplnymi) oraz atermicznymi (głównie mechanicznymi).

Kiedy stosuje się sonoterapię?

Wśród głównych wskazań do zastosowania terapii ultradźwiękami jest ograniczenie ruchomości stawów spowodowane przykurczem więzadeł, powięzi i innych podobnych struktur (także przykurcze spowodowane przez blizny, działanie przeciwzapalne (w przewlekłej, późnej fazie procesu zapalnego), jak również wspomaganie procesów naprawy uszkodzonych tkanek i wspomaganie tworzenia blizny o optymalnej strukturze. Ponadto, socjoterapia ma zastosowanie przeciwbólowe. Wówczas ultradźwięki aplikuje się w tzw. punktach wyzwalających (trigger points). Wskazaniem do zastosowania socjoterapia jest również zapalenie zatok oraz zrost kostny.

Kiedy nie należy stosować terapii ultradźwiękami?

Przeciwwskazaniem do sonoterapii jest okres ciąży, ponieważ ten rodzaj terapii może powodować zagrożenie dla płodu. Ultradźwięków nie należy również stosować u pacjenta z chorobą nowotworową lub chociażby jej podejrzeniem, ponieważ według zaleceń nie wolno stosować ultradźwięków na okolicę nowotworu. Jeżeli choroba nowotworowa została wyleczona socjoterapia może jednak zostać zastosowana.

Terapii ultradźwiękami nie stosuje się także na miejsca krwawiące lub zagrożone krwawieniem oraz w przypadku patologii układu naczyniowego, takich jak zakrzepica żył głębokich czy miażdżyca. Sonoterapia może okazać się niebezpieczna również w przypadku pacjentów z hemofilią, niekontrolowaną przez terapię czynnikami zastępczymi. Tej metody nie powinno się stosować w okolicach oczu, narządów płciowych, a także serca u osób, które cierpią na zaawansowaną chorobę wieńcową lub mają rozrusznik serca. Zastosowanie ultradźwięków może być również niebezpieczne u pacjentów z rozrusznikiem serca lub innymi implantami elektronicznymi.

Jak bezpiecznie wykonywać terapię ultradźwiękami?

Aby uniknąć wszelkich niepożądanych skutków w stosowaniu terapii ultradźwiękami, warto stosować najniższą intensywność, która będzie wymagana w celu uzyskania zakładanej reakcji. Szybkość i kierunek przesuwania aplikatora nie ma znaczenia, jednak należy pamiętać o przesuwaniu go, ponieważ zabiegi tzw. statyczne, czyli bez przemieszczania głowicy po powierzchni skóry, potencjalnie mogą doprowadzić do odwracalnego zastoju krwinek w drobnych naczyniach krwionośnych. Nie ma to jednak potwierdzenia w dowodach naukowych.

Pomimo braku wiarygodnych danych, które potwierdziłyby występowanie skutków ubocznych, socjoterapia nie powinna być stosowana szczególnie w dawkach termicznych, w okolicach implantów metalowych.

Źródło: mp.pl

Przeczytaj także: Skale oceny ryzyka wystąpienia odleżyn

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Chirurgia Plastyczna i Oparzenia”:

Zastosowanie bronchofiberoskopii w oparzeniach dróg oddechowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *