Specjalna poduszka na wózek inwalidzki, która redukuje ryzyko odleżyn
Leczenie ran Odleżyny Pod sliderem Profilaktyka

Specjalna poduszka na wózek inwalidzki, która redukuje ryzyko odleżyn

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Naukowcy z University of Texas opracowali specjalistyczną poduszkę na wózek inwalidzki, która dzięki możliwości dostosowywania jej do konkretnego użytkownika może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia owrzodzeń skórnych spowodowanych długotrwałą pozycją siedzącą.

Nowoczesna adaptacyjna poduszka

Użytkownicy wózków inwalidzkich w codziennym życiu napotykają wiele wyzwań, w tym fakt, że długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej może wywołać u nich owrzodzenia skórne wywołane ciśnieniem oraz tarciem. Nowa adaptacyjna poduszka przeznaczona do stosowania na siedzeniu wózka może jednak temu zapobiec. Opracowane na University of Texas w Arlington specjalistyczne urządzenie składa się z pojedynczych nadmuchiwanych i częściowo ruchomych segmentów połączonych siecią czujników ciśnienia.

Fenomen wynalazku amerykańskich naukowców polega na tym, że kiedy ktoś siada na poduszce, czujniki te tworzą cyfrową mapę, wskazującą te obszary ciała, które na co dzień poddawane są największemu naciskowi. Urządzenie samodzielnie reguluje stopień napełnienia powietrzem, pompując je lub wypompowując w celu redystrybucji ciśnienia tak, aby nie było stale skoncentrowana w tych samych obszarach.

Dodatkowo po dostosowaniu się do użytkownika, gdy osoba usiądzie na niej po raz pierwszy, poduszka zmienia ciśnienie okresowo, żeby zmniejszać lub zwiększać nacisk w ciągu dnia, redukując tym samym ryzyko odleżyn.

Technologia, która może pomóc po amputacji

Naukowcy przewidują, że opracowana przez nich technologia może równie pomóc osobom, u których konieczne było przeprowadzenie zabiegu amputacji nóg. Specjalistyczne poduszki mają bowiem w przyszłości służyć jako podszewki wbudowane w gniazdach sztucznych nóg, dzięki czemu ryzyko powstania u pacjentów odleżyn na kikutach zostałoby znacznie zredukowane.

– Ta technologia ma wiele zastosowań w dziedzinie biomedycyny – powiedział współtwórca wynalazku, dr Muthu Wijesundara. – Naprawdę uważamy, że daje to nadzieję na pomoc pacjentom i ich opiekunom w unikaniu bólu związanego z odleżynami i owrzodzeniami powstałymi na skutek nacisku.

Źródło: New Atlas

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Leczenie Ran”:

Jak uniknąć niepotrzebnej amputacji w przebiegu neuroartropatii cukrzycowej? Opis przypadku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *