Newsy Pielęgnacja Pod sliderem Stomia

Sprzęt stomijny – co trzeba o nim wiedzieć?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Prawidłowe zaopatrzenie stomii w wysokiej jakości sprzęt to dla pacjenta podstawowy warunek bezpiecznego i komfortowego funkcjonowania w codziennym życiu. Andrzej Piwowarski, prezes Polskiego Towarzystwa Stomijnego Pol-ilko, mówi dla Evereth News o tym, w jaki sposób obchodzić się ze sprzętem stomijnym, by unikać powikłań i usterek.

Ważna edukacja

Andrzej Piwowarski zwraca uwagę, że prawidłowo wykonana stomia nie powinna diametralnie zmienić codziennego funkcjonowania pacjenta. Ogromnie ważna jest jednak prawidłowa edukacja, obejmująca wiedzę o zmianach fizjologicznych, jakie zachodzą w organizmie w wyniku wyprowadzenia stomii, oraz o prawidłowym jej pielęgnowaniu i zaopatrywaniu. Prezes Polskiego Towarzystwa Stomijnego zauważa jednak, że edukacja ta nie zawsze jest realizowana przez personel medyczny w należyty sposób:

– Niezwykle ważna dla nowego stomika jest prawidłowa edukacja w pierwszym okresie po zabiegu. Niestety czasy są takie, że wszystko pędzi bez opamiętania i nie ma na nic czasu, a pacjenci po zabiegach coraz krócej przebywają na oddziałach. Brak czasu sprawia, że nie ma możliwości przyswojenia tych wiadomości przez pacjenta. W pierwszym okresie po zabiegu jest on też pod działaniem wielkiego stresu i traumy z powodu zmiany obrazu swojego ciała. Każdy radzi sobie z tym problemem inaczej i w innym czasie, ale możliwości percepcji
i opanowania nowych wiadomości są w tym czasie na pewno bardzo ograniczone dla każdego.

Pielęgnacja i obsługa sprzętu

Andrzej Piwowarski tłumaczy, że profilaktyka powikłań w przypadku stomii opiera się na dwóch aspektach – dokładnej, regularnej pielęgnacji skóry wokół stomii oraz prawidłowej obsłudze sprzętu stomijnego:

– Jako osoba z wyłonioną uro- i ileostomią, mająca ponad trzydziestoletnie doświadczenie w obchodzeniu się ze stomią, mogę powiedzieć, że istnieją dwa najważniejsze elementy profilaktyki powikłań. Pierwszym z nich jest dbanie o jak najlepszą kondycję skóry wokół stomii, a drugim prawidłowe przyklejenie worka lub płytki stomijnej, gdyż to warunkuje optymalne trzymanie się sprzętu i niezawodne jego funkcjonowanie.

Najważniejsze zasady

Prezes Polskiego Towarzystwa Stomijnego wyjaśnia, na co przede wszystkim musi zwrócić uwagę pacjent podczas obsługiwania sprzętu stomijnego:

– Jest kilka ważnych zasad odnośnie zakładanie sprzętu stomijnego. Po pierwsze skóra musi być sucha i bez podrażnień oraz zaczerwienień. Ważna jest też pozycja, w której zaopatrujemy stomię. Dla osób poruszających się samodzielnie powinna to być pozycja stojąca. Kolejna ważna kwestia to sposób przyklejenia worka lub płytki. Należy go przyklejać, począwszy od dołu, aż po górne krawędzie, i jednocześnie dociskać go miarowo i energicznie wokół stomii. Pierwsze 30-60 sekund od przyklejenia jest najważniejsze. Nieprawidłowe naklejenie sprzętu może skutkować podciekaniem, które bardzo szybko prowadzi do odparzeń i innych, bardziej poważnych powikłań skórnych. Dotyczy to zwłaszcza urostomii i ileostomii, które są bardziej podatne na takie sytuacje ze względu na występowanie luźnej treści jelitowej w ileostomii oraz moczu w urostomii. W przypadku niewielkich powikłań, takich jak podrażnienia, zaczerwienienia, można stosować środki do pielęgnacji stomii – pasty, pudry, gaziki. Dobór takich produktów wymaga jednak doświadczenia i wiedzy. W przypadku większych zmian i powikłań najlepiej zwrócić się do pielęgniarki stomijnej czy specjalistycznej poradni. Ważna jest też w podstawowej edukacji świadomość, że sama stomia jest ukrwiona, ale nie unerwiona, więc mechaniczne podrażnienie może powodować krwawienie, ale nie wiąże się z bólem. Co innego w przypadku, gdy krew pojawi się w treści wydalanej ze stomii. Wtedy należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Wysoka jakość sprzętu

Andrzej Piwowarski zauważa, że dobór odpowiedniego sprzętu stomijnego jest dla komfortu i bezpieczeństwa pacjenta bardzo istotny. Ekspert zwraca uwagę, że dobrej jakości sprzęt rzadko stanowi przyczynę powikłań, choć czasem zdarzają się przypadki nietolerancji pacjenta dla sprzętu konkretnej marki.

– W chwili obecnej na rynku polskim mamy bardzo dobry i bezpieczny sprzęt najlepszych marek dostępnych na całym świecie. Oczywiście mogą wystąpić różne indywidualne reakcje skórne, ale zwykle ich źródłem nie są środki stosowane w przylepcach, gdyż zwykle są to hydrokoloidy. Czasem rzeczywiście bywa, ze skóra nie toleruje danego rodzaju sprzętu, więc należy spróbować sprzętu innej firmy. Często też bywają sytuacje, kiedy skóra staje się „zmęczona” długotrwałym (czasem kilkuletnim) używaniem jednego rodzaju sprzętu, wtedy warto spróbować czegoś innego, chociaż na kilka dni. W przypadku kolostomii można sobie pozwolić na tzw. wietrzenie stomii, czyli nieprzyklejanie worka na kilka godzin, aby skóra trochę odpoczęła.

Przeczytaj także: Szyja skrzypka – co to za schorzenie i jak się je leczy?

One thought on “Sprzęt stomijny – co trzeba o nim wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *