Badanie naukowców z Ohio State University dowiodło, że stymulacja elektryczna zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych, co ułatwia transport tlenu i substancji odżywczych do miejsca urazu, a w konsekwencji przyspiesza proces regeneracji tkanek. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Lab on a Chip”.
Badania laboratoryjne na ludzkich komórkach przeprowadzone przez naukowców z Ohio State University dowiodły, że stymulacja naczyń krwionośnych za pomocą impulsów elektrycznych powoduje wzrost przepuszczalności ścian naczyń, co może prowadzić do szybszego wzrostu nowych naczyń krwionośnych.
Jak powiedział prof. Shaurya Prakash, ekspert w dziedzinie inżynierii mechanicznej i lotniczej z Ohio State University i główny autor projektu:
– Wstępne wyniki badań są obiecujące. W kolejnych etapach zbadamy, czy i w jaki sposób możemy doprowadzić do wzrostu nowych naczyń krwionośnych.
Skuteczniejsze gojenie ran
Jak zwracają uwagę autorzy projektu, naczynia krwionośne są niezbędne w procesie gojenia ran, ponieważ transportują substancje niezbędne do regeneracji tkanek. W przypadku wystąpienia urazu ulegają one uszkodzeniu, co utrudnia przepływ tlenu i substancji odżywczych, a w konsekwencji spowalnia proces gojenia.
Według naukowców z Ohio State University zwiększenie przepuszczalności ścian naczyń krwionośnych za pomocą stymulacji elektrycznej może ułatwić przepływ tlenu, substancji odżywczych oraz komórek odpornościowych do łożyska rany, dzięki czemu procesy regeneracyjne będą przebiegały sprawniej.
Elektryczność w leczeniu ran
Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców są częścią szerzej zakrojonego projektu dotyczącego stymulacji procesów gojenia tkanek za pomocą impulsów elektrycznych.
Zespół pod kierownictwem prof. Prakasha dowiódł na wcześniejszych etapach badań, że stymulowane elektrycznie opatrunki mogą przyspieszać procesy gojenia ran u psów. Badania amerykańskich naukowców wykazały również, że stymulacja elektryczna może być skuteczna w walce z zakażeniem rany.
Źródło: sciencedaily.com