Leczenie ran Newsy Nowe technologie Obok slidera

Światło, które poprowadzi komórki macierzyste w stronę rany

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Naukowcy z Chin zaprojektowali aktywowany światłem podczerwonym „pilot zdalnego sterowania”, który kieruje komórki macierzyste w stronę ran. Dzięki temu innowacyjnemu urządzeniu uszkodzenia mięśni i tkanek u myszy goiły się szybciej i efektywniej, co stanowi krok w stronę usprawnienia leczenia ran u ludzi.

Więcej komórek migruje do rany dzięki podczerwieni

Grupa badawcza w Chinach znalazła sposób na wykorzystanie światła do kierowania komórek macierzystych w stronę miejsc urazu. Złożone szlaki sygnałowe koordynują czynności komórkowe, takie jak ich ruch, proliferacja, a nawet śmierć. Na przykład gdy cząsteczki sygnałowe wiążą się z białkami, zwanymi receptorowymi kinazami tyrozynowymi, na powierzchni komórki, napędzają receptory do tworzenia par i wzajemnej fosforylacji. Proces ten z kolei może aktywować inne białka, co ostatecznie prowadzi do przemieszczania się lub wzrostu komórki.

Dążąc do wykorzystania receptorowych kinaz tyrozynowych do modulowania zachowania i właściwości komórek macierzystych, naukowcy pod kierunkiem profesora Wanga Hong-Hui i profesora Nie Zhou z Uniwersytetu Hunan w Chinach opracowali receptorowe kinazy tyrozynowe, które inaczej reagują na światło podczerwone niż cząsteczki sygnałowe. Badacze wybrali światło bliskiej podczerwieni, ponieważ może ono przechodzić przez żywe tkanki, w przeciwieństwie do światła ultrafioletowego lub widzialnego, i zdecydowali się wykjorzystać je do modulowania receptorową kinazą tyrozynową, zwaną MET, która jest niezbędna w procesie gojenia ran.

Ponadto zaprojektowali oni cząsteczkę DNA, która może wiązać się z dwoma receptorami MET jednocześnie, łącząc je i aktywując. Aby system reagował na światło, zespół przyłączył wiele kopii sekwencji DNA do wykonanych ze złota nanoprętów. Podświetlane światłem bliskiej podczerwieni nanopręty nagrzewają się i uwalniają DNA, dzięki czemu może ono aktywować receptory. Aby sprawdzić skuteczność tej metody, naukowcy wstrzyknęli je myszom w miejscu urazu i przez kilka minut kierowali na gryzonie światło podczerwone. Po trzech dniach więcej komórek macierzystych mięśni migrowało do rany u leczonych myszy niż u myszy kontrolnych. Ponadto leczone myszy wykazały zwiększone oznaki regeneracji mięśni w porównaniu z myszami nieleczonymi.

Prace zespołu opublikowane zostały w czasopiśmie „Nano Letters”.

Źródło: Asian Scientist

Przeczytaj również: Modyfikowanie komórek może wkrótce spowolnić bądź zatrzymać proces starzenia skóry

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Leczenie Ran”:

Rola cytokin w procesie gojenia ran

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *