W Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach otwarto pierwszy w regionie Gabinet Prehabilitacji, który przeznaczony jest dla pacjentów rozpoczynających leczenie onkologiczne. Chorzy będą objęci opieką dietetyka klinicznego, fizjoterapeuty, farmakologa klinicznego oraz psychologa.
Źródło zdjęcia: swietokrzyskie.pro
W otwarciu gabinetu udział wzięli marszałek Renata Janik, wicemarszałek Marek Bogusławski, profesor dr hab. n. med. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO, wraz z kadrą medyków.
– Na ręce pana profesora składam podziękowania całej załodze i służbie medycznej za ogromne zaangażowanie w podnoszenie jakości leczenia i dbania o naszych świętokrzyskich pacjentów. Ważne jest, aby osoby dotknięte chorobą onkologiczną były kompleksowo zaopiekowane przez lekarzy. Temu służy ten gabinet. W nim pacjent otrzyma wsparcie psychologiczne, fizyczne, dietetyczne, niezbędne, aby w dobrej kondycji był przygotowany do zabiegu, chemioterapii – mówiła marszałek Renata Janik dodając, że Zarząd Województwa cały czas inwestuje w świętokrzyskie szpitale oraz w Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach.
Interdyscyplinarne podejście
W Gabinecie Prehabilitacji pacjenci będą przygotowywani do leczenia onkologicznego z zastosowaniem odpowiednich strategii żywieniowych, psychicznych i psychologicznych.
– Do pacjenta chorego onkologicznie ważne jest interdyscyplinarne podejście. Jesteśmy liderem jeśli chodzi o nowoczesne podejście do chorych. I dziś w ŚCO przygotowujemy pacjentów onkologicznych do ciężkiego, obciążającego leczenia. Dzięki takiemu pacjenci są świetnie przygotowani, nie tracą na masie ciała i masie mięśniowej i mogą być szybko leczeni oraz rehabilitowani – dodał wicemarszałek Marek Bogusławski.
Celem interdyscyplinarnego działania jest poprawa ogólnej kondycji pacjenta i zminimalizowanie ryzyka powikłań,związanych z leczeniem onkologicznym. Kompleksowa prehabilitacja zwiększa szanse pacjenta na powrót do zdrowia oraz poprawia tolerancję leczenia,
Jedną z najważniejszych strategii prehabilitacji jest żywienie medyczne, ponieważ poprzez utrzymanie masy mięśniowej poprawia się przebieg leczenia systemowego – chemioterapii, immunoterapii oraz leczenia ukierunkowanego molekularnie.
Źródło: swietokrzyskie.pro