Szpital w Rzeszowie kompleksowo zajmie się chorymi na EB
Leczenie ran Pielęgnacja Pod sliderem

Szpital w Rzeszowie kompleksowo zajmie się chorymi na EB

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Szpital przy ul. Szopena w Rzeszowie jest pierwszą i jedyną placówką w regionie, która oferuje kompleksową opiekę pacjentom z EB, czyli z pęcherzowym oddzielaniem się naskórka. Swoim pacjentom szpital zapewnia również bezpłatne opatrunki oraz odżywki.

Chorzy na EB otrzymają kompleksową pomoc w rzeszowskim szpitalu

Ponieważ pęcherzowe oddzielanie się naskórka (łac. Epidermolysis bullosa, EB) to choroba rzadka, nie wszystkie placówki medyczne w kraju są przygotowane, aby opiekować się cierpiącymi na nią pacjentami. Najczęściej trafiają więc oni do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, gdzie przeprowadza się diagnostykę genetyczną i udziela im kompleksowej pomocy. Od niedawna mogą na nią liczyć również mieszkańcy Podkarpacia, gdyż w zeszłym tygodniu Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie podpisał z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę na leczenie chorych z EB.

– Pacjenci mają zapewnioną kompleksową opiekę. Ponadto otrzymają wszystkie produkty potrzebne do leczenia oraz funkcjonowania na co dzień. Szpital zapewni również bezpłatne opatrunki, odżywki i inne niezbędne materiały – poinformował Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ.

NFZ podał też, że na Podkarpaciu mieszka 16 osób z pęcherzowym oddzielaniem się naskórka, w tym 7 dzieci.

– To, że pacjenci będą mogli uzyskać pomoc bliżej miejsca swojego zamieszkania, niewątpliwie poprawi ich komfort. Nie będą już musieli dojeżdżać do innych ośrodków. Jest to bardzo ważne. Nawet prosta czynność, jaką jest przypięcie pasów w samochodzie, dla takich pacjentów, jest traumatyczne i obarczone dużym bólem – powiedział prof. Adam Reich, kierownik Kliniki Dermatologii w KSW nr 1 w Rzeszowie, specjalista dermatolog-wenerolog.

„U pacjentów z EB występuje szereg różnego rodzaju powikłań”

Oprócz pomocy związanej z codzienną pielęgnacją i zaopatrywaniem ran, pacjenci Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie zostaną objęci kompleksową opieką lekarzy dermatologów, gastrologów i laryngologów.

– Jest to konieczne. U pacjentów z EB występuje szereg różnego rodzaju powikłań, m. in. bliznowacenie skóry, zwężenie przełyku, krtani czy problemy w zakresie przewodów słuchowych i słuchu – wymienia prof. Adam Reich. Pacjenci z EB potrzebują bardzo dużej ilości wszelkiego rodzaju opatrunków, od najprostszych bandaży, gaz, sterylnych jałowych gazików do wysokospecjalistycznych hydrożelowych opatrunków, które zapewniają właściwy proces gojenia się ran, a także umożliwiają atraumatyczną zmianę opatrunków, czyli taką, w której opatrunki łatwo odchodzą od rozległych owrzodzeń, czy nadżerek.

Źródło: Nowiny24.pl

Przeczytaj również: Nowa terapia komórkowa dystroficznej postaci EB doprowadzi do trwałego zagojenia ran?

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Pielęgniarstwo w Anestezjologii i Intensywnej Opiece”:

Uszkodzenia skóry związane z wilgocią

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *