Sztuczna skóra stworzona dzięki nanotechnologii może wspomóc gojenie ran
Leczenie ran Newsy Nowe technologie Obok slidera Opatrunki

Sztuczna skóra stworzona dzięki nanotechnologii może wspomóc gojenie ran

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Sztuczna skóra wytwarzana przy użyciu technologii nanoskalowej może poprawić regenerację ran u pacjentów z oparzeniami lub po przeszczepach skóry – informują inżynierowie z University of Edinburgh, którzy do produkcji swojego wynalazku wykorzystują nowatorską metodę elektroprzędzenia.

Nanometrowe włókna to skuteczny i ekologiczny sposób leczenia ran

Inżynierowie z University of Edinburgh, dzięki nanotechnologii, opracowali opatrunek z tkaniny, której grubość i elastyczność można dopasować do konkretnych obszarów ciała. Dwie syntetyczne substancje tworzące ją są mieszane, aby wytworzyć nanometrowe włókna – tysiące razy cieńsze niż włosy – które można wyprodukować w ciągu kilku minut. Gotowy materiał z czasem zostaje wchłonięty przez tkankę, co znacząco wspomaga proces gojenia.

Nowatorską, niestandardową tkaninę  naukowcy stworzyli przy użyciu niedawno opracowanej metody, zwanej elektroprzędzeniem bez dysz (ang. nozzle-free electrospinning). Ich urządzenie składa się z obrotowego cylindra umieszczonego nad zbiornikiem roztworu zawierającego dwa składniki materiału. Gdy cylinder obraca się pod wysokim napięciem i temperaturą, bardzo szybko ciecz zaczyna przekształcać się w nanowłókna, które są następnie układane na sąsiadującej ze zbiornikiem gorącej powierzchni. W miarę ich ochładzania się powstaje tkanina opatrunkowa.

„Technika umożliwia przystosowanie sztucznej skóry do wszystkich obszarów ciała”

Składniki tkaniny i ich proporcje mogą ulegać zmianie w celu uzyskania opatrunków o różnych grubościach i elastyczności. Jednym z takich komponentów jest niedawno odkryty materiał, znany jako sebacynian poliglicerolu, który cechuje się dużą rozciągliwością oraz kompatybilnością z ludzką tkanką.

Testy na komórkach skóry wykazały, że nanowłókna materiału zapewniają rusztowanie, na którym może się rozwijać nowo uformowana skóra. Obecnie badania będą koncentrować się na dalszym opracowywaniu i testowaniu materiałów pod kątem zastosowań medycznych – zespół naukowców szacuje, że zajmą one około cztery lata.

– Nasza technika jest ekonomicznym sposobem na przystosowanie sztucznej skóry do wszystkich obszarów ciała, aby przyspieszyć proces gojenia ran – powiedział dr Norbert Radacsi z University of Edinburgh’s School of Engineering, prowadzący badanie.

– Opatrunki wykonane z tej nowej tkaniny zostaną wchłonięte przez organizm, zmniejszając potrzebę częstych zmian opatrunków – dodał Antonios Keirouz z University of Edinburgh’s School of Engineering, kierownik eksperymentów.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Medical Engineering & Physics”.

Źródło: Deadlinenews.co.uk

Przeczytaj również: Nowa terapia wykorzystująca nanomateriały w leczeniu uszkodzonych nerwów

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Chirurgia Plastyczna i Oparzenia”:

Zastosowanie przygotowywanych w banku tkanek przeszczepów tkankowych i komórkowych w leczeniu oparzeń oraz ran przewlekłych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *