Szybsze leczenie zespołu stopy cukrzycowej z użyciem tlenku azotu
Badania naukowe Leczenie ran Newsy Obok slidera Zespół stopy cukrzycowej

Szybsze leczenie zespołu stopy cukrzycowej z użyciem tlenku azotu

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Zespół inżynierów z Michigan Technological University przeprowadził badanie, z którego wynika, że wykorzystanie tlenku azotu w terapii zespołu stopy cukrzycowej może znacząco przyspieszyć proces leczenia – udowodnili oni bowiem, że niedobory tej substancji chemicznej w ranach obniżają zdolność leczniczą komórek skóry.

Jak pokazują statystki, w Stanach Zjednoczonych aż u 15% z 425 milionów ludzi żyjących z cukrzycą rozwija owrzodzenie stopy. Takie schorzenie nazywane jest zespołem stopy cukrzycowej (ZSC) i szacuje się, że zwiększa ryzyko śmierci nawet 2,5-krotnie. Leczenie owrzodzenia obecnymi środkami trwa około 120 dni. Jednak dzięki technologii uwalniania tlenku azotu zespołowi inżynierów z Michigan Technological University udało się skrócić ten czas o 99 dni – oznacza to, że zamiast 120, owrzodzenie stopy zagoi się już po zaledwie 21 dniach.

Powikłania gojenia spowodowane są niedoborem tlenku azotu

Według ekspertów w samej Ameryce Północnej blisko 64 miliony chorych na cukrzycę boryka się z trudno gojącymi się owrzodzeniami stóp. Szacuje się, że roczne koszty leczenia tej groźnej choroby w USA wynoszą nawet 176 miliardów dolarów. Z przeprowadzonych dotychczas badań wynika, że u większości pacjentów cierpiących z powodu owrzodzeń powstałych na skutek cukrzycy problemy z gojeniem wynikać mogą z upośledzenia wytwarzania tlenku azotu. Jak podają eksperci, z tego powodu długość gojenia nierzadko dochodzi nawet do 150 dni – niedostateczna podaż tlenku azotu obniża bowiem zdolności lecznicze komórek skóry.

W dążeniu do obniżenia liczby powikłań oraz kosztów ich leczenia naukowcy z Michigan Technological University stworzyli specjalistyczny opatrunek zawierający tlenek azotu, który monitoruje, dostosowuje i uwalnia tę substancję chemiczną w zależności od potrzeb pacjenta bądź ogólnego stanu komórek w środowisku rany. Aby to osiągnąć, postanowili najpierw zbadać to, co dzieje się w komórkach skóry po wprowadzeniu tlenku azotu. W tym przypadku skupiono się na obecnych w skórze fibroblastach – zarówno u osób zdrowych, jak i chorych na cukrzycę.

Naukowcy twierdzą, że ich celem było po prostu przywrócenie naturalnej funkcji rany, jaką jest gojenie bez powikłań. Innymi słowy, wykorzystując niezbędne składniki, aby planują oni umożliwić organizmowi przeprowadzenie naturalnego procesu gojenia zranień.

– Nasze badanie pokazuje, że możemy zwiększyć ilość tlenek azotu do wymaganego poziomu, aby poprawić szybkość gojenia się ran w przypadku zespołu stopy cukrzycowej. Szczególnie przyjrzeliśmy się profilom komórek pacjentów chorych na cukrzycę, nie zaś ludzi zdrowych, aby sprawdzić, czy istnieje zharmonizowany sposób przywrócenia funkcji rany – powiedziała profesor Megan Frost, ekspert w dziedzinie inżynierii biomedycznej.

Opatrunek uwalniający tlenek azotu do rany

Ze względu na liczbę osób dotkniętych zespołem stopy cukrzycowej metoda uwalniania tlenku azotu bezpośrednio do rany może okazać się przełomowa. Obecnie głównym zadaniem naukowców z Michigan Technological University jest udoskonalenie projektu specjalistycznego opatrunku, który będzie spełniał tę funkcję. Aby uczynić go jeszcze bardziej skutecznym, eksperci chcieliby umożliwić jego indywidualne dostosowanie do potrzeb każdego pacjenta. Istnieją jednak dwie przeszkody – według raportu opublikowanego w czasopiśmie „Journal of Medical Sciences”, jedną z nich jest zwiększanie liczby próbek komórek do badań. Ponadto należy przeprowadzić jeszcze jedną fazę testów, obejmującą wykorzystanie opatrunku w klinicznych badaniach na pacjentach. Jeżeli udałoby się im sprostać, pacjenci borykający się z zespołem stopy cukrzycowej już wkrótce mogliby uzyskać dostęp do terapii tlenkiem azotu. W świecie medycznym byłby to ważny kamień milowy, wykorzystujący prostą koncepcję dostarczania tej substancji chemicznej przez opatrunek w celu leczenia jednej z najtrudniejszych ran w ciągu zaledwie 21 dni.

Źródło: Sanvada

Przeczytaj również: Jak leczyć zespół stopy cukrzycowej?

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Leczenie Ran”:

Zakres okresowych i przesiewowych badań stóp w profilaktyce zespołu stopy cukrzycowej – badania pilotażowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *