Dermatologia Leczenie ran Newsy

Szyja skrzypka – co to za schorzenie i jak się je leczy?

Mianem szyi skrzypka określa się zmiany skórne w obszarze szyi i podbródka, których przyczyną są podrażnienia wywołane grą na skrzypcach lub altówce. To prawdopodobnie najczęściej występująca dermatoza związana z aktywnością zawodową wśród muzyków.

Przyczyny powstawania

Źródłem uszkodzeń jest długotrwały nacisk instrumentu muzycznego na skórę (przede wszystkim w obrębie żuchwy, a także barku i obojczyka). Zmiany mogą mieć charakter mechaniczny (stwardnienia, obrzęki, otarcia) lub alergiczny (wystąpienie uczulenia na metale , lakier, terpentynę, żywice syntetyczne, formaldehyd, egzotyczne gatunki drewna). Uszkodzenia mechaniczne mogą także prowadzić do infekcji grzybiczych i bakteryjnych.

Szyja skrzypka rozwija się zazwyczaj u muzyków profesjonalnych, którzy grają na instrumencie przynajmniej przez kilka godzin dziennie. Schorzenie pojawia się w większości przypadków po kilku lub nawet kilkunastu latach gry. Osoby cierpiące na choroby skórne takie jak trądzik czy egzema są bardziej zagrożone wystąpieniem objawów szyi skrzypka.

Objawy szyi skrzypka

Do częstych objawów tego schorzenia należą: hiperpigmentacja, rumień, bliznowacenie, zliszajowacenie (lichenizacja), wykwity skórne (grudki, krosty). Wszystkie wymienione zmiany skórne pojawiają się zazwyczaj poniżej żuchwy, w miejscu, gdzie instrument wywiera podczas gry największy ucisk. Możliwymi, choć rzadszymi objawami są także torbiele i obrzęk ogniskowy.

W skrajnych przypadkach mogą występować dolegliwości bólowe i wskazujące na stan zapalny (ropny wysięk, pojawianie się strupów).

W procesie diagnozowania należy odróżnić objawy szyi skrzypka od zmian związanych z innymi chorobami dermatologicznymi – schorzeń gruczołów ślinowych, guzów ślinianki przyusznej, łuszczycy, liszaju płaskiego, kontaktowego zapalenia skóry, opryszczki, trądziku różowatego oraz sarkoidozy, a także ukąszeń i ukłuć owadów, zwłaszcza pcheł.

Leczenie i profilaktyka

Do działań profilaktycznych rekomendowanych muzykom zalicza się przykrywanie instrumentu kawałkiem bawełnianej tkaniny w celu zminimalizowania tarcia i kontaktu z potencjalnie alergicznymi materiałami. Zaleca się także indywidualne dostosowanie podbródka instrumentu do kształtu żuchwy muzyka.

W przypadku wystąpienia uporczywych dolegliwości skórnych lekarze zalecają stosowanie maści cynkowych oraz preparatów z witaminą E. Jeżeli symptomy mają bardzo nasilony charakter, lekarz może przepisać maści z kortykosteroidami.

Zabiegi chirurgiczne stosowane są w przypadku guzów przyusznych i torbieli. Ryzyko nawrotu choroby w większości przypadków nie jest duże.

Źródła: https://journals.sagepub.com/, http://www.skory.choroby.biz/

Przeczytaj także: Zalety laseroterapii w leczeniu ran

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Łuszczyca w szczególnych lokalizacjach – paznokcie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *