Maszynka do wykonywania tatuażu przekłuwa skórę od 50 do 3 tys. razy na minutę. Wiąże się to z przerwaniem ciągłości powierzchni skóry i prowadzi do powstawania ran, które u zdrowej osoby mogą goić się nawet kilka tygodni. Tymczasem u osób chorych na cukrzycę wysoki poziom cukru może powodować wydłużenie gojenia się ran, co z kolei generuje ryzyko infekcji. Diabetycy mogą jednak wykonać u siebie tatuaż, ale powinni przestrzegać kilku istotnych zasad.

Z medycznego punktu widzenia wykonanie tatuażu u cukrzyka nie jest wskazane, ale nie jest również całkowicie zabronione. Tatuaż może powodować komplikacje szczególnie u pacjentów z zaawansowaną i powikłaną chorobą. Wysoki poziom cukru we krwi może spowodować powikłania w gojeniu się rany, co zwiększa ryzyko infekcji.
O czym powinien pamiętać cukrzyk, który zdecyduje się na tatuaż?
- Konsultacja z diabetologiem
Decyzję o zrobieniu tatuażu warto przedyskutować z lekarzem prowadzącym, zwłaszcza w przypadku długoletniej i powikłanej cukrzycy. Specjalista poinformuje pacjenta o ewentualnych powikłaniach, a także zaleci w jaki sposób zachować bezpieczeństwo i kontrolować cukier w czasie wykonywania tatuażu oraz w procesie gojenia się ran. Diabetolog może również zauważyć przeciwwskazania do wykonania tatuażu, o których pacjent nie jest świadomy.
- Wyrównanie cukrzycy
Diabetycy, którzy decydują się na wykonanie tatuażu powinni przede wszystkim upewnić się, że choroba jest dobrze kontrolowana. Wyrównany poziom glikemii jest najważniejszym warunkiem, który pozwoli na bezpieczne wykonanie tatuażu. Istotne jest zatem, by poziom glikemii był w normie, zarówno przed, jak i po wykonaniu tatuażu (w trakcie tatuowania poziom cukru we krwi może wzrosnąć). Nieco ponad godzinę przed wykonaniem tatuażu warto coś zjeść – zmniejszy to ryzyko hipoglikemii lub omdlenia. W razie obaw o poziom cukru w czasie wykonywania tatuażu warto zabrać ze sobą coś słodkiego.
- Wybór odpowiedniego studia tatuażu
Studio, w którym wykonany będzie tatuaż powinien zachować odpowiednią sterylność sprzętu. Należy również poinformować pracowników salonu o cukrzycy przed przystąpieniem do wykonania tatuażu.
- Miejsce tatuażu na ciele
Cukrzykom wskazane jest unikanie niektórych miejsc na ciele w celu wykonania tatuażu, zwłaszcza, jeżeli chorobie towarzyszą zaburzenia krążenia. W okolicach pośladków, goleni, kostek, stóp i miejscach częstego wstrzykiwania insuliny (ramiona, brzuch, uda) tatuaż może goić się dłużej i prowadzić do infekcji.
- Pielęgnacja tatuażu
Długość gojenia się tatuażu jest kwestią indywidualną, a tatuażysta powinien poinformować klienta, w jaki sposób dbać o tatuaż po zabiegu i po zagojeniu się ran. Przez około pierwsze 3 tygodnie nie należy myć tatuażu mocnymi kosmetykami, można użyć wody z szarym mydłem. Wysuszoną skórę należy smarować niewielką ilością specjalnego kremu do tatuaży. Przez kilka tygodni zaleca się również unikanie wystawiania wytatuowanej skóry na światło słoneczne, pływania w basenie, morzu czy jeziorze, a także unikanie aktywności fizycznej.
Jakie mogą być powikłania po wykonaniu tatuażu u cukrzyka?
Diabetycy powinni pamiętać, że zrobienie tatuażu może nieść za sobą pewne powikłania m.in. w postaci wydłużonego procesu gojenia się ran, co może wpłynąć na jakość tatuażu. Ponadto wykonanie zabiegu nakłuwania może powodować obrzęk, wydłużoną reakcję zapalną czy sączenie się z ran, co może z kolei wpłynąć na zwiększone ryzyko zakażenia grzybami, bakteriami i wirusami. Infekcja bakteryjna, która nie zostanie szybko wyleczona może prowadzić do poważnych problemów, np. kwasicy ketonowej (śpiączki cukrzycowej), zespołu wstrząsu toksycznego czy uogólnionego zakażenia krwi. U osób chorych na cukrzycę wykonanie tatuażu może również wiązać się z postawaniem ziarniniaków – twardych grudek pod skórą.
Źródła: Youtube/ Nie słodzę – kanał o cukrzycy, diabis.com, edukacjawcukrzycy.pl, diabetes.org.uk
Przeczytaj także: Miejsca najbardziej narażone na infekcje podczas robienia tatuażu
Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Leczenia Ran”:
Procedury podologiczne wspomagające leczenie chorób paznokci i skóry stóp u osób chorych na cukrzycę
generic nortriptyline 25 mg panadol 500 mg us paroxetine 10mg pill
indomethacin 50mg usa order tamsulosin pills order cenforce 50mg generic
order doxycycline 100mg sale order generic doxycycline 100mg methylprednisolone canada
requip 1mg drug requip tablet buy trandate 100mg generic
order tadacip 20mg generic order amoxicillin 500mg purchase trimox pills
buy nexium 40mg pills purchase esomeprazole online cheap lasix brand
cialis generic reviews Blokhin Russian Cancer Research Center of the Russian Academy of Medical Sciences, Kashirskoe sh
generic minocycline gabapentin 600mg uk order hytrin 5mg without prescription
buy tadalafil 40mg online ed pills that work quickly erection pills that work
glycomet 1000mg drug order generic metformin 500mg tamoxifen 10mg generic
provigil pills purchase modafinil pills promethazine 25mg drug
purchase clomiphene generic brand atorvastatin 20mg order prednisolone 10mg without prescription
deltasone 20mg ca accutane pills buy amoxil online cheap
order isotretinoin 40mg generic buy prednisone for sale cost acillin
buy sildenafil proscar price buy proscar 1mg pill
where to buy ivermectin buy ed pills cheap deltasone 5mg ca
ondansetron 8mg ca generic ondansetron buy trimethoprim generic
order isotretinoin online amoxicillin generic order azithromycin 500mg for sale
albuterol online order synthroid over the counter augmentin price