Tatuaże zwiększają ryzyko wchłaniania metali ciężkich do węzłów chłonnych
Badania naukowe Newsy Nowe technologie Obok slidera Pielęgnacja Profilaktyka

Tatuaże zwiększają ryzyko wchłaniania metali ciężkich do węzłów chłonnych

Ten tekst przeczytasz w < 1 min.

Jak wynika z badań, metale ciężkie i dwutlenek tytanu podczas wykonywania tatuażu wędrują do węzłów chłonnych. Naukowcy potwierdzili również, że zmiany konformacyjne biomolekuł, które powstają na skutek tatuażu mogą być przyczyną zapalenia skóry i innych reakcji alergicznych.

Autorzy badania wskazali mocne dowody na to, że toksyczne pierwiastki i pigment tatuażu migrują i odkładają się długoterminowo w węzłach chłonnych. Naukowcy w badaniu wykorzystali skórę i tkanki limfatyczne ludzkich zwłok. W swojej pracy wykorzystali techniki fluorescencji rentgenowskiej synchrotronu (XRF) w skali mikro (μ) i nano (ν) pod kątem lokalnej lokalnej biokinetyki.

Jak zauważają autorzy badania, ze względu na to, że pigmenty do tatuażu składają się metali kolorowych i ich tlenków lub ze związków poliaromatycznych, „można zatem oczekiwać, że w wytatuowanej tkance ludzkiej znajdzie się szeroki zakres pierwiastków – w tym sensybilizatory: nikiel (Ni), chrom (Cr), mangan (Mn) i kobalt (Co).

Naukowcy tłumaczą, że zaraz po sadzy, drugim najczęściej stosowanym składnikiem farb do tatuażu jest dwutlenek tytanu (TiO2). Jest to biały pigment, który zazwyczaj nakłada się w celu uzyskania odcieni po zmieszaniu z barwnikami.

Do analizy naukowcy z Bundesinstitut für Risikobewertung w Niemczech wykorzystali wytatuowaną ludzką skórę oraz regionalne węzły chłonne pochodzące od czterech zmarłych dawców. W swojej ocenie użyli indukcyjnie sprzężonej spektrometrii masy plazmowej (ICP-MS). W badaniach wzięło również udział dwóch nietatuowanych dawców kontrolnych, u których nie wykazano cząstek ksenobiotycznych, zarówno w skórze, jak i tkance limfatycznej.

Więcej o badaniach przeczytasz pod tym linkiem.

Źródło: nature.com

Przeczytaj także: Naukowcy tworzą syntetyczny system biologiczny do leczenia ran u żołnierzy

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Mięsak Kaposiego okolicy przedsionka jamy ustnej – opis przypadku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *