Terapia falami uderzeniowymi w leczeniu bólu
Leczenie ran Newsy Obok slidera

Terapia falami uderzeniowymi w leczeniu bólu

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Stosowanie terapii falami uderzeniowymi sprawdza się w leczeniu bólu towarzyszącego schorzeniom nóg, stawów oraz zmian zwyrodnieniowych mięśni i ścięgien. Jest nieinwazyjna, bezpieczna, a przede wszystkim skuteczna. Jak wynika z obserwacji pacjentów leczonych falami uderzeniowymi, u 80-85 proc. z nich ból ustąpił, bądź uległ znacznemu zmniejszeniu.

Na czym polega terapia falami uderzeniowymi?

Leczenie bólu terapią falami uderzeniowymi polega na uderzeniach w miejsce bólu fali akustycznej o wysokim, skokowym ciśnieniu, które wytwarzane jest w bardzo krótkim czasie. Stosowane są w tym celu aparaty, które mają zdolność generacji fali uderzeniowej o ciśnieniu od 10 do 100 MPa w czasie 10 nanosekund oraz o specyficznych właściwościach.

Zabieg polega na tym, że głowica aparatu przykładana jest w miejsce bólu na czas, w którym fala uderzeniowa zdąży wniknąć w ciało. Długość zabiegu zależy od przyczyny i źródła bólu, ale zazwyczaj trwa ok. 10 min. Istotnym jest odpowiednie dobranie natężenia, częstotliwości oraz rodzaju fali uderzeniowej pod konkretne źródło problemu. Nie należy również zapominać o odpowiedniej głębokości, na jaką ma fala wniknąć w ciało. Zabiegi stosuje się kilkukrotnie, co 2-3 dni. Kolejnym niezwykle istotnym elementem jest precyzyjne ustalenie przez lekarza miejsca przyłożenia głowicy.

Zastosowanie fal uderzeniowych

Zabieg falami uderzeniowymi stosuje się do zwalczania bólu spowodowanego urazami i zwyrodnieniami narządu ruchu. Ponadto sprawdza się w szybszym gojeniu się ran, przy zwyrodnieniach stawów oraz odbudowaniu nadwyrężonych ścięgien, wiązadeł i mięśni. Terapię falami uderzeniowymi można wykonywać także w stanach zapalnych oraz bezpośrednio po wystąpieniu urazu ale po wchłonięciu krwiaka.

Efekty terapii falami uderzeniowymi zależą od natężenia i rodzaju schorzenia. Dłuższej terapii wymagają przewlekłe choroby zwyrodnieniowe, których kuracja jedynie łagodzi ból. Zastosowanie tej metody sprawdzają się, w sytuacjach kiedy inne metody zawodzą.

Wśród wskazań do terapii falą uderzeniową są bóle stawu łokciowego i barkowego, bóle w okolicy bioder, bóle kręgosłupa szyjnego, urazy sportowe, zapalenia ścięgna rzepki,  bóle ścięgna Achillesa, ostroga piętowa, zwyrodnienia stawów rąk, złamania kości nóg i rąk. Terapia falami uderzeniowymi stosowana jest również przy zwalczaniu cellulitu.

Przeciwwskazania do terapii falą uderzeniową

Terapii falą uderzeniową nie powinno stosować się po zabiegach chirurgicznych przy nowotworach, u kobiet w ciąży, u pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem serca oraz z zaburzeniami związanymi ze słabą krzepliwością krwi.

Zabiegu nie powinno się wykonywać w miejscu, gdzie występuje ostry stan zapalny. W takiej sytacji, należy wybrać mniej zaognione miejsce. Zabieg nie powinien być wykonywany u małych dzieci, u pacjentów z zaawansowaną osteoporozą oraz u tych, którzy przyjmują sterydy.

Terapia falami uderzeniowymi jest zabiegiem bezpiecznym. Prawidłowo wykonany zabieg nie powoduje skutków ubocznych. Naturalnym objawem po pierwszym zabiegu może być niewielki wzrost natężenia bólu. Może pojawić się również miejscowe zaczerwienienie, a po zabiegach w okolicy szyi, ból głowy czy szum w uszach. Powyższe skutki uboczne powinny minąć w ciągu kilku dni.

Źródło: zdrowie.gazeta.pl

Przeczytaj także: Medycyna przeszłości – jak dawniej leczono rany?

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Forum zakażeń”:

Bezpieczeństwo terapii infuzyjnej – spostrzeżenia, uwagi, nieprawidłowości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *