Konferencje Leczenie ran Newsy Pod sliderem

Tłum pielęgniarek na konferencji „Postępowanie z raną przewlekłą” w Chełmie

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

13 lutego 2020 r. w Chełmie konferencja „Postępowanie z raną przewlekłą” zgromadziła ponad 160 pielęgniarek. Wydarzenie pod patronatem Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran i Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych spotkało się z dużym entuzjazmem uczestników. Podczas konferencji pielęgniarki i pielęgniarze bezpłatnie wzięli udział w wykładach i praktycznych warsztatach z zakresu leczenia ran trudno gojących się. 

Spotkanie w Chełmie otworzyło cykl 17 konferencji „Postępowanie z raną przewlekłą”, jakie na rok 2020 zaplanowali organizatorzy (harmonogram na I półrocze: tutaj). Wydarzenie poprowadzili dr hab. n. med. Marek Kucharzewski, opiekun naukowy cyklu konferencji oraz Prezes Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran, a także mgr Anna Mirosz, pielęgniarka specjalizująca się w leczeniu ran, członek Zarządu SNLR oraz prowadząca cyklu „Postępowanie z raną przewlekłą”.

dr hab. n. med. Marek Kucharzewski, opiekun naukowy cyklu konferencji oraz Prezes Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran

– Konferencje tego typu organizujemy z wydawnictwem naukowym Evereth Publishing już od ponad pięciu lat – powiedział dr hab. n. med. Marek Kucharzewski w rozmowie z portalem ForumLeczeniaRan.pl. Od tego roku w organizację mocno zaangażowało się Stowarzyszenie Naukowe Leczenia Ran, więc ze wsparciem całego Zarządu i członków zamierzamy dotrzeć z wiedzą dotyczącą leczenia ran trudno gojących się do jeszcze większej liczby miast w Polsce. Jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu aktywności i jako Prezes SNLR czuję olbrzymi obowiązek, by takie darmowe dla uczestników konferencje stale organizować. To jedyna szansa na poprawę jakości leczenia w Polsce – dodał ekspert.

– Uważam, że tego rodzaju konferencje są bardzo wartościowe i potrzebne – mówi mgr Anna Mirosz. – Moim zdaniem pielęgniarki powinny zdecydowanie uczestniczyć w takich wydarzeniach, ponieważ mogą na nich poszerzać swoją wiedzę o leczeniu ran, co jest bardzo istotne.

Wraz z prowadzącymi konferencję otworzyła Przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Chełmie, mgr Izabella Chałaj.

mgr Izabella Chałaj, Przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Chełmie

Merytoryczne wykłady podczas „Postępowania z raną przewlekłą”

Uczestnicy konferencji wzięli udział w ciekawych wykładach prowadzonych przez ekspertów. Pierwsza wystąpiła mgr Anna Mirosz z wykładem dotyczącym strategii TIME i znaczenia systematycznego oczyszczania rany. Następnie głos zabrał dr hab. n. med. Marek Kucharzewski, który przedstawił zagadnienie zasad zmiany opatrunków. Wśród kolejnych prezentacji znalazły się m.in. takie tematy jak nowoczesne rozwiązania w leczeniu ran, rola opatrunków specjalistycznych i kompresjoterapii w leczeniu owrzodzeń żylnych, więcej niż srebro – czyli jak przyspieszyć leczenie ran, debridement, innowacyjne materace przeciwodleżynowe, wyzwania pielęgniarskie w miejscowym leczeniu ran przewlekłych, zasady doboru środków przeciwdrobnoustrojowych, zespół stopy cukrzycowej i wiele innych.

Praktyczne warsztaty dla pielęgniarek i pielęgniarzy

Spotkanie zwieńczyły praktyczne warsztaty pod hasłem „Opatrunki specjalistyczne w terapii ran przewlekłych”.

W wydarzeniu wzięło udział 160 pielęgniarek i pielęgniarzy, którzy w swojej codziennej pracy stale spotykają się z ranami trudno gojącymi się.

Konferencje z cyklu „Postępowanie z raną przewlekłą” pod patronatem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran

mgr Anna Mirosz, pielęgniarka specjalizująca się w leczeniu ran, członek Zarządu SNLR oraz prowadząca cyklu „Postępowanie z raną przewlekłą”

Organizatorami konferencji są wydawnictwo naukowe Evereth Publishing oraz Katedra i Zakład Anatomii Opisowej i Topograficznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny nad konferencją objęło Stowarzyszenie Naukowe Leczenia Ran.

Wiodącymi tematami konferencji były: problematyka leczenia ran o różnej etiologii – owrzodzenia, odleżyny, stopa cukrzycowa; ogólne i miejscowe postępowanie z raną przewlekłą; antyseptyka i opatrunki; mikrobiologiczny aspekt leczenia rany przewlekłej; leczenie podciśnieniem – terapia NPWT; kompresjoterapia czy żywienie w leczeniu ran trudno gojących się.

„Postępowanie z raną przewlekłą” to cykl jednodniowych, bezpłatnych konferencji, których celem jest przede wszystkim szerzenie świadomości na temat najbardziej aktualnych wytycznych i najnowocześniejszych metod leczenia trudno gojących się ran o różnej etiologii. Dotychczas odbyło się już ponad 40 spotkań z cyklu. W każdej z nich bierze udział od 150 do 400 uczestników.

Więcej informacji o cyklu bezpłatnych konferencji dla pielęgniarek: www.postepowaniezrana.pl 

Zobacz galerię zdjęć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *