Trwają pracę nad pianką, która będzie efektywnie leczyć rany u żołnierzy
Leczenie ran Nowe technologie Pod sliderem

Trwają prace nad pianką, która będzie efektywnie leczyć rany u żołnierzy

U.S. Army Medical Research and Development Command przeznaczyła ponad milion dolarów na opracowanie nowoczesnego opatrunku piankowego, którego zadaniem będzie szybkie leczenie ran w warunkach panujących na polu bitwy bądź miejscach, w których dostęp do placówki medycznej jest znacząco utrudniony.

Opatrunek natychmiast tamujący krwawienie

Dla osób z obrażeniami zagrażającymi życiu, szczególnie dla tych, do których dostęp jest z różnych względów znacząco utrudniony, ogromne znaczenie ma leczenie oparte na natychmiastowym działaniu, a jednocześnie stosunkowo łatwe do wdrożenia. Z tego powodu U.S. Army Medical Research and Development Command zdecydowało się przekazać dotację w kwocie 1,4 miliona dolarów naukowcom z Penn State College of Medicine, których zadaniem będzie opracowanie specjalistycznego opatrunku, zdolnego do szybkiego uszczelnienia rany – na polu bitwy, w obszarach wiejskich oraz miejscach z jakichkolwiek względów odizolowanych, z utrudnionym dostępem do placówki medycznej. Pieniądze te mają umożliwić rozwój i testowanie opatrunku, który – początkowo występując w formie pianki – w kontakcie z raną zamieni się w żel. W założeniu badaczy rozprężanie się żelu w połączeniu z włączeniem dodatkowo zawartego tam czynnika krzepnięcia krwi, zwanego chitozanem, pomoże natychmiastowo zatrzymać krwawienie.

Trwają badania nad innowacyjnym wynalazkiem

Dr Scott Armen, profesor chirurgii i neurochirurgii w Penn State College of Medicine, powiedział, że po opracowaniu pianki będą mogli używać lekarze, sanitariusze i ratownicy na całym świecie, aby pomóc ustabilizować pacjentów z ciężkimi ranami, dopóki ci nie zostaną przetransportowani do szpitala.

– Chodzi o to, że ta pianka może być umieszczona w ranach spowodowanych różnego rodzaju urazami, zarówno codziennymi, jak i tymi powstającymi na polu bitwy – wyjaśnił Armen, który jest także pułkownikiem w armii amerykańskiej oraz kierownikiem projektu badawczego. – Moglibyśmy zastosować piankę na polu walki lub na miejscu zdarzenia, co szybko zatrzymałoby krwawienie, umożliwiając tym samym pacjentom przetrwanie dłuższego niż zazwyczaj transportu do szpitali lub specjalistycznych placówek medycznych.

Zadaniem dr. Jeffreya Catchmarka, profesora inżynierii rolniczej i biologicznej, jest pomoc w opracowaniu pianki w taki sposób, aby ulegała ona również bioabsorpcji.

– Po nałożeniu pianki i podczas gojenia się rany naturalne enzymy w organizmie powoli rozłożą ją na cukry, które następnie będą metabolizowane przez organizm – objaśnił Catchmark. – Struktura pianki ma również zmieniać się w nierozpuszczalny żel. Jest to zaletą, ponieważ pozwala na wygojenie się rany bez jej uszkodzenia przez piankę, a jeśli nastąpi konieczność usunięcia pianki, nie uszkodzi to miejsca rany tak, jak zwykłe bandaże i gazy.

Pomoc dla osób „na pierwszej linii”

Dr Melissa Linskey, rezydent chirurgii w Penn State Health Milton S. Hershey Medical Center pomoże dr. Armenowi opracować i zaplanować badania celem przetestowania pianki podczas jej szkolenia specjalizacyjnego na chirurga urazowego.

– Mamy nadzieję, że pianka będzie cenną alternatywą lub nawet lepszym zamiennikiem podobnych produktów, które są obecnie dostępne – powiedziała dr Linskey. – Szerokie zastosowanie tego produktu jest ekscytujące i mamy nadzieję, że przyniesie on wiele korzyści.

Po opracowaniu i przetestowaniu pianki naukowcy planują również ocenić łatwość jej użycia, a także stworzyć opakowania odporne na działanie czynników atmosferycznych i płynów, aby utrzymać piankę w stanie suchym, gdy nie jest używana.

Źródło: Eurekalert

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Leczenie Ran”:

Opatrunki lipidokoloidowe – nowatorska koncepcja leczenia szerokiego spektrum ran ostrych i przewlekłych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *