Ultrakrótkie impulsy elektryczne skuteczniejsze w walce ze zmianami skórnymi
Dermatologia Newsy Nowe technologie Pod sliderem

Ultrakrótkie impulsy elektryczne skuteczniejsze w walce ze zmianami skórnymi

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Jak sugerują nowe badania, ultrakrótkie impulsy elektryczne mogą być znacznie bardziej skuteczne w eliminowaniu brodawek i innych zmian skórnych. Do takich wniosków doszli naukowcy z Kalifornii Pulse Biosciences. Łącząc odkrycia z wielu wcześniejszych badań, przedstawili rodzaj terapii NPS.

Dotychczas brodawki i inne zmiany skórne usuwano poprzez zamrożenie ciekłym azotem. To nierzadko powodowało odrastanie ich. Dlatego naukowcy opracowali nowy rodzaj terapii usuwania brodawek i innych zmian skórnych. Będzie on polegał na stymulacji nano-pulsowej zmienionych miejsc, czyli poddaniu ich szeregowi impulsów elektrycznych, z których każdy trwa tylko jedną nanosekundę (jedną miliardową sekundy).

W komórkach zmian, impulsy elektryczne tworzą pory o szerokości nanometra, przez które mogą wpływać jony sodu, potasu i wapnia. To z kolei powoduje zakłócanie przepływu tych samych rodzajów jonów do i z komórek, ostatecznie prowadząc do niepożądanej śmierci komórki.

Nowatorska terapia przeszła już testy praktyczne. Za jej pomocą usunięto 174 brodawki. Zabieg usunięcie pojedynczej zmiany trwał poniżej minuty. Jak wynika z danych zebranych po kilku tygodniach od tej próby, ponad 82% brodawek zostało usuniętych. Z uwagi na to, iż NPS nie oddziałuje na kolagen i fibrynę, które znajdują się w zdrowej skórze, terapia nie pozostawia po zmianach skórnych blizn.

Istnieje również badanie, w którym stwierdzono, iż pojedyncze leczenie NPS usuwa 99% zmian przerostowych gruczołów łojowych w ciągu 60 dni. W osiemnastu przypadkach konieczne było drugie leczenie. Jednak jak przypuszcza się, powodem nieskuteczności miał być błędnie obrany cel (zmiana skórna) podczas pierwszego leczenia.

Co szczególnie istotne, badania pokazują iż, terapia ta jest skuteczna przy usuwaniu brodawek opornych na działanie ciekłym azotem. Jak wykazano, w 23 przypadkach usunięcie brodawek przy użyciu NPS powiodło się, ponieważ „większość” z nich obumarła i odpadła w ciągu 60 dni.

Źródło: whatnext.pl, newatlas.com

Przeczytaj także: Opracowano inteligentny sposób podawania leków na choroby błony śluzowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *