USA: Wodoodporne gipsy dla dzieci przydatne szczególnie latem
Newsy Nowe technologie Obok slidera Opatrunki Profilaktyka

USA: Wodoodporne gipsy dla dzieci przydatne szczególnie latem

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Złamanie kości i towarzysząca mu konieczność noszenia gipsu latem jest wyjątkowo uciążliwa – zarówno dla dorosłych pacjentów, jak i dla dzieci, wymaga bowiem m.in. powstrzymania się od różnorodnych aktywności wodnych. Szpital Dziecięcy w Michigan zaoferował najmłodszym rozwiązanie: wodoodporne gipsy dostępne w kilku kolorach.

„Pacjenci z tymi specjalnymi wkładkami mogą zanurzać gips w wodzie”

Usztywniający złamaną kość gips wymaga utrzymania w stanie suchym, aby właściwie zabezpieczać uszkodzone miejsce. Z tego powodu latem stanowi on szczególnie duże obciążenie – uniemożliwia bowiem podejmowanie typowo wakacyjnych aktywności, takich jak pływanie w morzu czy uprawianie sportów wodnych.

Szpital Dziecięcy w Michigan postanowił zaoferować swoim pacjentom rozwiązanie: wodoodporne zabezpieczenia gipsu, jako alternatywę dla tradycyjnych metod ochrony złamanych kości, dostępne dodatkowo w różnych wariantach kolorystycznych. Wodoodporne wkładki są wykonane z syntetycznego materiału hydrofobowego, który wysycha, podczas gdy zwykłe wytwarza się z bawełny, przez co po zamoknięciu nierzadko rozwijają się na nich bakterie i pleśnie. Takie zabezpieczania dostępne są w amerykańskim szpitalu w kolorze czerwonym, niebieskim, zielonym, fioletowym, różowym, pomarańczowym, żółtym i czarnym.

– Pacjenci z tymi specjalnymi wkładkami mogą zanurzać gips w wodzie, nie martwiąc się o podrażnienia i infekcje – powiedział dr Christopher Minnock, chirurg ortopeda w Szpitalu Dziecięcym w Michigan. – Dzieci mogą więc iść na basen, do parku wodnego czy nad jezioro i nie muszą ograniczać zabawy w wodzie tylko dlatego, że doszło do złamania i potrzebują ochrony części ciała.

Istnieją pewne ograniczenia związane z wykorzystaniem wodoodpornych wkładek

Jak podał szpital, pacjenci z wodoodpornymi wkładkami nie będą musieli odbywać dodatkowych wizyt w oddziale w celu zmiany mokrych gipsów. Eksperci podkreślają jednak, że choć od wiosny ponad 200 osób placówki w Michigan otrzymało wodoodporne odlewane wkładki, nie są one odpowiednie dla wszystkich pacjentów.

– Ludzie poddawani zabiegom chirurgicznym lub z ranami na skórze nie mogą uzyskać wodoszczelnych odlewów, ponieważ mogłyby wystąpić problemy z gojeniem – powiedział dr Minnock, dodając, że nie skorzystają z nich również pacjenci w oddziałach ratunkowych. – Jednak pacjenci z założonymi w innych miejscach tradycyjnymi gipsami mogą przyjść do Szpitala Dziecięcego, aby zamienić je na wodoodporne zabezpieczenie.

Wodoodporne odlewane wkładki dostępne są do września.

Źródło: Eu.freep.com

Przeczytaj również: Badanie: Składnik marihuany pomaga w leczeniu złamań kości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *