W 2018 r. w całej Polsce wykonano ponad 12 tysięcy amputacji
Leczenie ran Newsy Obok slidera Rodzaje ran

W 2018 r. w całej Polsce wykonano ponad 12 tysięcy amputacji

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Ponad 10 tys. przypadków amputacji wykonanych w 2018 r. to amputacje kończyn dolnych, 1 786 tys. – kończyn górnych oraz 144 innych. W porównaniu do 2014 r., wówczas wykonanych zostało 9998 amputacji kończyn dolnych, 1973 kończyn górnych oraz 195 innego rodzaju amputacji.

Czas leczenia rany po amputacji to zazwyczaj kilka lub kilkanaście miesięcy. Na szybkość gojenia wpływ mają nie tylko takie czynniki, jak rodzaj i rozległość amputacji, ale również ogólny stan zdrowia pacjenta oraz potencjalne powikłania.

Najwięcej amputacji kończyn dolnych w 2018 r. wykonano w woj. śląskim (1 556)

Najczęściej były to amputacje nogi na wysokości kości udowej. W wielu przypadkach konieczna była amputacja uda, amputacja nogi na wysokości kości piszczelowej i strzałkowej, amputacja palca stopy w stawie śródstopno-paliczkowym czy inne amputacje w zakresie stopy. Najmniej tego rodzaju operacji wykonano w Lubuskiem (292).

W 21 przypadkach w województwie Śląskim lekarze musieli przeprowadzić amputację powtórną. Specjaliści z województwa zachodniopomorskiego i małopolskiego przeprowadzili w 2018 r. po 11 powtórnych amputacji.

W 2014 r. najwięcej amputacji kończyn dolnych wykonano w województwie śląskim (1482), natomiast kończyn górnych w woj. mazowieckim. Wówczas najwięcej powtórnych amputacji wykonano w woj. śląskim (26), mazowieckim (15) i łódzkim (15).

Jak powinna wyglądać pielęgnacja kikuta po amputacji?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań po amputacji ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny skóry na kikucie. Podstawą takiej higieny jest przemywanie tych miejsc minimum jeden raz w ciągu dnia ciepłą wodą z mydłem. Ważne, aby później delikatnie, ale dokładnie osuszyć ranę.

Kikut nie powinien być moczony w wodzie zbyt długo. To mogłoby spowodować, iż zmiękczona skóra byłaby bardziej narażona na wszelkiego rodzaju uszkodzenia czy otarcia. Skóra kikuta powinna być również odpowiednio nawilżona, dlatego pacjent powinien kontrolować stan swojej skóry.

Jeżeli pojawią się jakiekolwiek niepokojące symptomy, które mogą świadczyć o zakażeniu rany po amputacji, pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą. Wśród niepokojących objawów jest zaczerwienienie rany, wzmożone ocieplenie i napięcie skóry, narastający obrzęk oraz wydzielanie treści ropnej z rany.

Źródło: zdrowedane.nfz.gov.pl, mp.pl

Przeczytaj także: Raport: Polska na 10. miejscu pod względem amputacji kończyn dolnych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *