Witamina D wspomaga proces leczenia u pacjentów ciężko poparzonych
Badania naukowe Dermatologia Newsy Obok slidera Pielęgnacja Rodzaje ran

Witamina D wspomaga proces leczenia u pacjentów ciężko poparzonych

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Nowe badania opublikowane w czasopiśmie „Burns” pokazują również korzyści wynikające z zastosowania witaminy D u pacjentów z oparzeniami. Naukowcy odkryli, że może ona znacząco pomóc w procesie gojenia i pracy układu immunologicznego, szczególnie u osób z ciężkimi poparzeniami.

Witamina C może być korzystna przy leczeniu i zapobieganiu urazom

Witamina D to hormon o efektach plejotropowych – poza wspomaganiem homeostazy składników kości i poboru wapnia odgrywa ona istotną rolę we wspieraniu układu krążenia oraz odporności organizmu. Niski poziom witaminy D obserwuje się u większości poparzonych pacjentów – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zespół naukowców pod kierunkiem Megan A. rech z Wydziału Farmacji na Loyola Uniwersity Medical Center w USA podsumowali publikacje naukowe skupiające się na wpływie witaminy D na poparzonych pacjentów, w tym jej homeostazie, stężeniu w surowicy, a także roli w suplementacji u osób hospitalizowanych w różnych oddziałach szpitalnych.

– Określenie prawidłowego i nieprawidłowego poziomu witaminy C w organizmie wciąż nastręcza wielu trudności. Bazując na doniesieniach naukowych, pacjenci z 25(OH)D <12ng/ml (<30 nmol/L) w surowicy mają większe ryzyko zachorowania na krzywicę bądź osteomalację. U tych z poziomem pomiędzy 12–20 ng/ml (30–50 nmol/L) notuje się niedobory witaminy C, natomiast >20 ng/ml (>50 nmol/L) przyjmowany jest jako poziom prawidłowy – napisali badacze w swojej publikacji. Chociaż w ogólnej populacji uważa się go za odpowiedniego predyktora, 25(OH)D uznany został za mniej skuteczny w przypadku ciężko chorych pacjentów, szczególnie chorych poparzonych, ze względu na różnice w oznaczeniach, znaczącą utratę płynów, a także przebudowę i polimorfizm wiążącego witaminę C białka (ang. vitamin D binding protein, DBP) oraz albuminy.

Choć większość badań pacjentów poparzonych dotyczyła dzieci, korzyści wynikające z suplementacji witaminy D sprawdzono, opierając się głównie na korelacji pomiędzy jej poziomem a pomiarami markerów kostnych, aby zapobiegać przyszłym złamaniom.

– Choć ilość danych dotyczących pacjentów pediatrycznych oraz dorosłych wciąż jest ograniczona, można stwierdzić, że regulowanie stężenia witaminy C oraz jej suplementacja to interwencja medyczna o niskich kosztach i niskim ryzyku, która może być korzystna szczególnie w celu zapobiegania urazom oraz zmniejszania nakładów finansowych związanych z opieką nad takimi pacjentami poprzez skrócenie ich czasu pobytu w placówce medycznej. Przyszłe badania będą służyły określeniu odpowiednich metod diagnostycznych, warunków suplementacji, śmiertelności pacjentów oraz przypadków wystąpienia sepsy – podsumowali autorzy.

Źródło: Speciality.medicaldialogues.in

Przeczytaj również: Czy suplementacja kolagenu poprawia zdrowie skóry?

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Chirurgia Plastyczna i Oparzenia”:

Rola antyoksydantów w leczeniu oparzeń

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *