Właściwy laser może zamknąć rany odleżynowe
Badania naukowe Leczenie ran Newsy Nowe technologie Odleżyny Pod sliderem

Właściwy laser może zamknąć rany odleżynowe

Ten tekst przeczytasz w < 1 min.

Jak wykazano w przeglądzie badań, niektóre rodzaje terapii fotobiomodulacyjnej, czyli terapii światłem przy użyciu niejonizujących źródeł, takich jak lasery i diody elektroluminescencyjne, są skuteczne w leczeniu odleżyn wśród osób starszych.

Terapia fotobiomodulacyjna czerwonym światłem wspomaga gojenie odleżyn

Brazylijscy badacze dokonali przeglądu pięciu wcześniej wykonanych badań analizujących wykorzystanie różnych długości fal, parametrów lasera i metodologii w celu ustalenia najbardziej skutecznej metody. Okazało się, że terapia fotobiomodulacyjna (PBMT) z wykorzystaniem lasera o częstotliwości 658 nm i 4J/cm – czyli emitująca niski poziom światła o czerwonej długości fali – doprowadziła do całkowitego gojenia się ran, w porównaniu z laserami wykorzystującymi podczerwień o długości fali 990 nm lub 808 nm.

– PBMT (658 nm) okazała się skuteczniejsza we wspomaganiu procesu gojenia niż standardowo stosowana metoda opieki nad ranami u osób starszych – poinformował zespół na łamach czasopisma „Journal of Photochemistry and Photobiology”. – Laser może więc być terapią z wyboru w leczeniu odleżyn.

Naukowcy zastrzegli jednak, że czas potrzebny do całkowitego wygojenia się rany i zmniejszenia jej obszaru nie był znacznie dłuższy niż zamknięcie przy standardowej opiece.

Źródło: Mcknights.com

Przeczytaj również: Nowa metoda zamykania ran pooperacyjnych z użyciem lasera, złota i jedwabiu

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Pielęgniarstwo w Anestezjologii i Intensywnej Opiece”:

Wybrane miejscowe problemy gojenia się rany odleżynowej – opis przypadków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *