Wpływ bioaktywnego szkła na gojenie się ran
Leczenie ran Newsy Nowe technologie Obok slidera

Wpływ bioaktywnego szkła na gojenie się ran

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Bioaktywne szkło stosowane jest powszechnie w ortopedii i stomatologii, głównie ze względu na to, że wytwarza silne i bezpośrednie wiązania z kośćmi. Zaobserwowano jednak, że jest ono w stanie także stymulować wzrost nowych naczyń krwionośnych, co sprawia, że może stanowić skuteczne narzędzie w przyspieszaniu procesu gojenia się ran.

Czym jest bioaktywne szkło?

Bioaktywne szkła to grupa reagujących powierzchniowo biomateriałów szklano-ceramicznych. Materiał ten został wytworzony przy użyciu szkła krzemianowego w celu zwiększenia właściwości mechanicznych i bioaktywnych potrzebnych do wspomagania regeneracji kości. Obecnie istnieje już wiele różnych rodzajów bioaktywnego szkła, ze szczególnymi kompozycjami składników i właściwościami ukierunkowanymi na konkretne zastosowania medyczne. Należą do nich m.in. szkła wykonane z boranu, które są cenne ze względu na ich wysoki stopień rozpuszczalności bądź implanty fosforanowe, wykazujące lepszą rozpuszczalność w kontakcie z płynami biologicznymi. Najczęściej stosowane produkty medyczne oparte na oryginalnym, zastrzeżonym szkle bioaktywnym są stosowane jako urządzenia do naprawy lub wymiany zwapnionych tkanek, takich jak kość i szkliwo, inne natomiast służą m.in. do regeneracji kości szczęki w chorobie przyzębia. Ostatnie badania z kolei skupiły się na tym, aby bioaktywne szkło stało się przydatne także w procesie gojenia, a także mogło zastępować tkanki miękkie.

Bioaktywne szkło w procesie gojenia ran

Gojenie się ran jest niezwykle złożonym procesem biologicznym, a w przypadku utraty dużej ilości tkanki konieczne może okazać się wykorzystanie wyrobów syntetycznych w celu zapewnienia tymczasowego „rusztowania biomateriałowego” do wsparcia odbudowy nowej tkanki. Składniki odżywcze dostarczane przez nowe naczynia krwionośne są niezbędne do naprawy uszkodzeń oraz wspomagania wzrostu nowych tkanek. Jak potwierdzają liczne badania, produkty medyczne wytworzone z bioaktywnego szkła wydzielają angiogenne czynniki wzrostu, które przyczyniają się do przyspieszenia procesu tworzenia naczyń włosowatych. Oznacza to, że po jego wszczepieniu do organizmu bioaktywne szkło może działać jako „rusztowanie” dla tkanek w ranach, tworząc bogate w wapń wiązania z istniejącą i wspomagając wzrost nowej tkanki poprzez unaczynienie.

Bioaktywne szkło a regeneracja tkanek

Skóra może zostać poważnie uszkodzona w wyniku urazu, choroby lub przewlekłej rany. W takich przypadkach niezwykle ważne jest, aby naprawić uszkodzoną tkankę, jednocześnie zapobiegając infekcji, a także eliminując nadmierne wydzielanie płynów w celu zapewnienia prawidłowego gojenia. Oprócz angiogennych właściwości bioaktywnych produktów szklanych wyróżnia się także ich działanie antybakteryjne. Bioaktywne szkło wykorzystywane do pielęgnacji ran występuje w formie nanowłókien, bioaktywnych opatrunków oraz maści zawierających bioaktywne cząsteczki szkła. Różnorodne produkty, mające je w swoim składzie, okazały się skuteczne w przyspieszaniu procesu gojenia ran oraz poprawie jakości nowej tkanki. Udowodniono między innymi, że bioaktywne opatrunki szklane przyspieszają gojenie u pacjentów z zastojem żylnym, a także zapobiegają powstawaniu blizn na skórze.

Łatwość użycia oraz niski koszt produktów z bioaktywnego szkła sprawia, że w przyszłości mogą one stać się bardzo przydatne w leczeniu ran o większej rozległości, takich jak np. oparzenia.

Źródło: Medical News

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Biomedyczne zastosowanie bakteryjnej celulozy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *