Leczenie ran Newsy Nowe technologie Obok slidera Pod sliderem

Wstrzykiwanie macierzy tłuszczowej przyspiesza proces gojenia ran na stopach

Badacze z organizacji MTF Biologics opracowali nową metodę wspomagania terapii ran na stopach. Wszczepienie macierzy tłuszczowej w obszarze stopy, gdzie występuje znaczny nacisk, usprawniło proces gojenia w wielu przypadkach klinicznych. Autorzy nowej terapii twierdzą, że w przeciągu 10 lat zmieni ona podejście do terapii ran.

Nowatorskie rozwiązanie

Tłuszczowa matryca opracowana przez badaczy z MTF Biologics to pierwsze tego rodzaju rozwiązanie w zakresie terapii ran przewlekłych. Komórki tworzące matrycę są pobierane od dawcy, a następnie wstrzykiwane w zmienioną chorobowo tkankę. Matryca to rodzaj „rusztowania” dla tkanek, na którym w ciągu siedmiu dni rozwijają się komórki cytoszkieletowe. Po upływie kolejnego tygodnia następuje różnicowanie komórek i tworzenie się nowej tkanki tłuszczowej.

Autorzy nowego rozwiązania wskazują na jego liczne zalety: łatwość i szybkość użycia, zastosowanie niezbędnych do adipogenezy i angiogenezy endogennych składników pochodzenia naturalnego (białek macierzy, czynników wzrostu, cytokin), a także szerokie spektrum zastosowania.

Terapia wielu schorzeń

Opracowana przez MTF Biologics matryca tłuszczowa ma służyć usprawnianiu terapii ran przewlekłych i rekonstrukcji tkanek. Celem nowego rozwiązania jest wspieranie procesu gojenia poprzez zapewnienie ochronnej osłony i stymulowanie integracji tkanek. Matryca tłuszczowa ma także wpływać na zmniejszenie bólu i ograniczenie stanu zapalnego, jak również na zmniejszenie ciśnienia w obrębie rany.

Autorzy nowej terapii widzą dla niej zastosowanie w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej, odleżyn, a nawet głębokich ran drążących i tunelowych. Badania wskazują, że pozytywne efekty zastosowania macierzy tłuszczowej mogłyby się pojawić także w przypadku pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, u których występują deformacje stawów i rany, a także u pacjentów z pourazową atrofią mięśni.

Autorzy nowej terapii przedstawili przykłady skutecznego zastosowania matrycy tłuszczowej u pacjenta z zespołem stopy cukrzycowej oraz pacjenta cierpiącego na owrzodzenia, u którego występowała także zaawansowana choroba tętnic obwodowych.

Obiecujące wyniki

Badacze z MTF Biologics twierdzą, że ze względu na obiecujące efekty w praktyce klinicznej i szerokie spektrum zastosowania matryca tłuszczowa powinna zostać wprowadzona do jak najszerszego użytku w opiece zdrowotnej. Ich zdaniem terapia ta może się stać kluczem do leczenia nawet najbardziej skomplikowanych schorzeń i ran.

Źródła: https://iwoundsnews.com/, https://www.mtfbiologics.org/

Przeczytaj także: Blizny – rodzaje i terapia

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Charakterystyka i zasady postępowania w przypadku infekcji stopy cukrzycowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *