XIV Zjazd Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń już za miesiąc – zarejestruj się!
Konferencje Newsy Obok slidera Rodzaje ran

XIV Zjazd Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń już za miesiąc – zarejestruj się!

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Polskie Towarzystwo Leczenia Oparzeń już po raz 14. serdecznie zaprasza na zjazd połączony z konferencją pod hasłem „Oparzenia 2019”, podczas którego cenieni specjaliści z całej Polski będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie złożonej problematyki diagnostyki i terapii ran oparzeniowych. Patronem medialnym wydarzenia jest portal medyczny ForumLeczeniaRan.pl.

Interdyscyplinarna konferencja dla specjalistów wielu dziedzin medycyny

W dniach 30.05–1.06.2019 roku w Centrum Kongresowym Hotelu Senator w Dźwirzynie odbędzie się XIV Zjazd Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń (PTLO) pod hasłem „Oparzenia 2019”, współorganizowany przez wydawnictwo naukowe Evereth Publishing. Te doroczne spotkania od lat budzą ogromne zainteresowanie wśród specjalistów w dziedzinie diagnostyki i leczenia ran oparzeniowych. Jak mówi dr n. med. Andrzej Krajewski, Prezes PTLO, w tym roku w Zjeździe weźmie udział około 250 osób chcących poszerzać wiedzę i podzielić się swoim doświadczeniem na temat tej złożonej problematyki:

– Zainteresowanie jest bardzo duże, a uczestnicy to członkowie multidyscyplinarnych zespołów medycznych – wyjaśnia Organizator w rozmowie z ForumLeczeniaRan.pl. W corocznych Zjazdach PTLO udział biorą praktycy wielu zawodów i specjalności medycznych – obserwujemy chęć uczestnictwa zarówno wśród chirurgów plastycznych, specjalistów chirurgii ogólnej, anestezjologii i intensywnej terapii, nefrologów, jak również pielęgniarek, psychiatrów, bakteriologów i mikrobiologów, czyli wszystkich, którzy w swojej praktyce biorą udział w terapiach oparzeń.

W tym roku na uczestników czekają interesujące wykłady i warsztaty dedykowane nowoczesnym rozwiązaniom w zakresie terapii ran oparzeniowych. Wśród wiodących tematów wyróżnić można m.in.:

 • Nowe technologie w leczeniu oparzeń,
 • Zespoły niewydolności wielonarządowej,
 • Metody oceny ryzyka zgonu pacjenta ciężko oparzonego,
 • Antybiotykoterapia w oparzeniach,
 • Leczenie zachowawcze i operacyjne oparzeń,
 • Chirurgia plastyczna i rekonstrukcyjna w oparzeniach,
 • Komórki macierzyste i hodowle tkankowe,
 • Wykorzystanie nowoczesnych produktów w leczeniu pacjenta z oparzeniami,
 • Leczenie żywieniowe pacjentów z oparzeniami,
 • Zakażenia w oparzeniach,
 • Błędy i zaniechania.

Przewodniczącym Komitetu Naukowego jest wybitny chirurg i chirurg plastyczny, Koordynator Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, prof. dr hab. n. med. Jerzy Strużyna. Wśród członków natomiast znalazły się takie osobistości, jak Dr hab. n. med. Anna Chrapusta, dr hab. n. med. Robert Gałązkowski, prof. dr hab. Jerzy Jankau, dr n. med. Andrzej Krajewski, dr n. med. Ryszard Mądry, dr n. zdr. Elżbieta Młyńska-Krajewska, mgr Joanna Piszczek, prof. dr hab. n. med. Piotr Prowans, dr n. med. Ireneusz Pudło, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Słowiński, dr n. med. Ryszard Spławski.

„Oparzenia 2019 to konferencja jedyna w swoim rodzaju”

Podczas tego trwającego trzy dni spotkania naukowo-szkoleniowego specjaliści podzielą się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie wieloaspektowości oparzeń, które – jak zaznacza dr n. med. Andrzej Krajewski, wpływają nie tylko na fizyczne aspekty zdrowia pacjenta:

– Choroba oparzeniowa jest jednostką bardzo złożoną, która dotyczy nie tylko sfery medycznej, bezpośrednio związanej z leczeniem, ale także różnorodnych aspektów związanych z problemami pacjenta z funkcjonowaniem w społeczeństwie czy pogorszeniem jakości jego życia. Dlatego swoją wiedzę na temat oparzeń powinni poszerzać praktycy każdej specjalności, w tym również na przykład psychiatrzy i psychoterapeuci – zaznacza Prezes PTLO.

Ponieważ oparzenia są problemem złożonym, konferencja dedykowana jest przedstawicielom wielu dziedzin medycznych. Dodatkowy atut wydarzenia stanowi fakt, że jako jedyna w całej Polsce skupia się wokół diagnostyki i leczenia konkretnej, wieloaspektowej jednostki chorobowej, o której wiedza przydaje się personelowi medycznemu o wszystkich specjalnościach.

„Oparzenia 2019” to konferencja jedyna w swoim rodzaju – nie ma w Polsce podobnego wydarzenia, które traktowałoby o tak istotnym, a jednocześnie wąskim zagadnieniu, jakim są rany i choroba oparzeniowa – podkreśla dr n. med. Andrzej Krajewski. Obserwujemy zainteresowanie konferencją zarówno ze strony lekarzy, jak i pielęgniarek, nie tylko o specjalności zabiegowej i oparzeniowej, a także rehabilitantów, psychologów i psychiatrów. Ogromna część z nich cyklicznie śledzi informacje o organizowanych przez PTLO wydarzeniach – nie uczestniczą w nich sporadycznie, tylko od wielu lat regularnie sprawdzają czas zaplanowanych konferencji i chętnie się na nie rejestrują.

Dr n. med. Andrzej Krajewski, Prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń.

„Choroba oparzeniowa jest jednostką bardzo złożoną”

– Podczas konferencji organizowanych przez PTLO pragniemy przede wszystkim podkreślać interdyscyplinarność tej jednostki chorobowej – mówi w rozmowie z ForumLeczeniaRan Organizator wydarzenia, dr n. med. Andrzej Krajewski. W tym roku zaproszeni prelegenci zwrócą uwagę nie tylko na zagadnienia związane z terapią rany oparzeniowej, które większości kojarzą się wyłącznie z leczeniem szpitalnym i chirurgicznym opracowywaniem ran, ale także na potrzeby pacjenta i jego ogólne problemy zdrowotne. Istotnym elementem konferencji będzie omówienie terapii żywieniowej, ponieważ organizm pacjenta poparzonego często jest bardzo wyniszczony i należy dostarczać mu wielu produktów wspomagających odbudowę tkanki mięśniowej oraz wspomagających zaburzony metabolizm.

Celem organizowanych przez Polskie Towarzystwo Leczenia Oparzeń cyklicznych konferencji jest więc przede wszystkim szerzenie świadomości przedstawicieli opieki zdrowotnej na temat znaczenia prawidłowego zaopatrywania pacjentów z ranami i chorobami wynikającymi z oparzeń. O tym, jak robić to skutecznie, powinni wiedzieć zarówno ci, którzy pracują z pacjentem bezpośrednio, jak również m.in. osoby przeprowadzające diagnostykę mikrobiologiczną ran oraz planujące terapie żywieniowe. Ponieważ problematykę oparzeń w świecie medycyny podnosi się coraz częściej, niezwykle istotne jest, aby omawianie związanych z nimi zagadnień miało charakter interdyscyplinarny. Kładąc nacisk na szerzenie świadomości, dr n. med. Andrzej Krasowski zwraca uwagę przede wszystkim na praktyczne działania, mające na celu uaktualnianie wiedzy personelu medycznego na ten temat. Uczestnicy XIV Zjazdu zyskają więc możliwość więcia udziału w interesujących wykładach, wystawach firm oraz rozwijających dyskusjach.

– XIV Zjazd PTLO, dedykowany oparzeniom, to wyjątkowa okazja do spotkania szerokiego kręgu osób reprezentujących wiele dyscyplin medycznych na różnych szczeblach. Do udziału serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy w swojej codziennej pracy mają do czynienia z chorym oparzonym – podsumowuje Prezes PTLO.

Więcej informacji na temat konferencji oraz formularze rejestracyjne znaleźć można na stronie internetowej Oparzenia2019.pl. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu!

Przeczytaj również: Postępowanie z raną przewlekłą w Warszawie: bezpłatna konferencja dla pielęgniarek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *