Zastosowanie magnetoterapii w leczeniu ran
Newsy Pod sliderem

Zastosowanie magnetoterapii w leczeniu ran

Magnetoterapia to zastosowanie stałego lub zmiennego pola magnetycznego niskiej częstotliwości. Terapia ta charakteryzuje się zarówno działaniem przeciwbólowym, przeciwzapalnym, ale również przyspieszającym gojenie się ran.

Stosuje się ją w celu wywołania zmian funkcjonowania organizmu, takich jak m.in. osiągnięcia efektów fizjologicznych, pobudzenia, stymulacji (biostymulacji), które w konsekwencji mają za zadanie utrzymanie lub poprawę zdrowia. W zależności od parametrów stosuje się różne metody oddziaływania pola magnetycznego na organizm, takie jak terapia pulsującym polem magnetycznym, magnetoterapia lub magnetostymulacja.

Wskazania do zastosowania magnetoterapii

Terapię zmiennym polem magnetycznym stosuje się u pacjentów po złamaniach kości, po udarze mózgu, ze stwardnieniem rozsianym, z przewlekłymi chorobami zwyrodnieniowymi stawów, reumatoidalnym zapaleniem stawów, zapaleniem płuc, bólami krzyża lub innymi stanami patologicznymi, którym towarzyszy ból, stan zapalny czy zaburzenia krążenia.
Terapia polem magnetycznym jest również stosowana w celu przyspieszenia zrostu kości oraz przyspieszenia procesów naprawczych w uszkodzeniach i przesileniach mięśni. Magnetoterapia oraz magnetostymulacja poprawiają tkankowe krążenie we krwi oraz proces angiogenezy, czyli tworzenia nowych naczyń krwionośnych.

Przeciwwskazania do magnetoterapii

Jak twierdzą eksperci, niewiele jest przeciwwskazań do zastosowania zmiennego pola magnetycznego. Jednak wśród tych osób, które nie powinny korzystać z tej metody terapii są pacjenci z chorobą nowotworową oraz kobiety w ciąży. Przeciwwskazaniem do magnetoterapii jest również posiadanie wszczepionego urządzenia stymulującego, takiego jak stymulator serca, kardiowerter-defibrylator czy aparat słuchowy.

Wśród skutków ubocznych, które mogą wystąpić po zastosowaniu terapii polem magnetycznym są zaburzenia snu lub nastroju.

Źródło: mp.pl

Przeczytaj także: Torbiel pilonidalna – kiedy boli w newralgicznym miejscu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *