Eksperci IV FLR BEFORE Konferencje Leczenie ran Newsy Obok slidera Oparzenia Weekend

„Zastosowanie owodni w płytkich oparzeniach” – wykład z IV FLR BEFORE

Ten tekst przeczytasz w < 1 min.

Podczas e-konferencji IV Forum Leczenia Ran BEFORE swoją wiedzą w zakresie zastosowania owodni w płytkich oparzeniach podzieliła się dr n. med. Agnieszka Klama-Baryła, kierownik Banku Tkanek w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

Tytuł wykładu dr n. med. Agnieszki Klamy-Baryły brzmi „Zastosowanie owodni w płytkich oparzeniach”

Ekspertka rozpoczęła swój wykład od wyjaśnienia, iż błona owodniowa stanowi jedną z błon płodowych, która łącznie z łożyskiem jest rodzona w trzeciej fazie porodu. W wielu szpitalach stanowi ona odpad biologiczny, natomiast może być wykorzystywana jako bardzo dobry opatrunek i przeszczep w leczeniu różnych ran, w tym płytkich oparzeń.

– Wynika to przede wszystkim z właściwości błony owodniowej. Ma ona zdolność redukcji zakażeń, działa przeciwzapalnie, modeluje podścielisko blizny, zmniejsza ból czy stymuluje poliferację komórek. Ma również zdolność hamowania apoptozy komórek nabłonkowych. Zawiera wiele ważnych czynników, które później wykorzystywane są w tworzeniu struktur komórkowych czy międzykomórkowych, macierzy komórkowej.

Dr n. med. Agnieszka Klama-Baryła wyjaśniła również m.in., iż błona owodniowa produkuje również czynniki wzrostu, które stymulują epitelializację, modulują proliferację i różnicowanie się fibroblastów zrębu.

Dr n. med. Agnieszka Klama-Baryła jest kierownikiem Banku Tkanek w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

 

Poniżej prezentujemy nagranie całego wykładu dr n. med. Agnieszki Klamy-Baryły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *