Leczenie ran Newsy Opatrunki Pod sliderem Wysięk z rany

Zbyt obfity wysięk z rany? Sprawdź, jak sobie z nim poradzić

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Autor: Marta Leśnik, pielęgniarka diabetologiczna specjalizująca się w leczeniu ran

Pomimo dostępności wielu rodzajów opatrunków, narzędzi, specjalistycznych sprzętów,  szeroko pojętej wiedzy czy współpracy wielu specjalistów leczenie ran niejednokrotnie jest długim procesem. Nadal spotykamy się z zakażeniem, martwicą, infekcją kości, złamaniem patologicznym, maceracją skóry, nieprzyjemnym zapachem czy brakiem wysięku lub jego nadmiarem.

Wysięk z rany jest jednym z elementów składowych wieloetapowego procesu gojenia się ran, zarówno ostrych, jak i przewlekłych. Wysięk jest płynem, który zawiera m.in. czynniki wzrostu, glukozę, bakterie, białka, wodę, fibrynę, odpady metaboliczne, tkanki martwicze oraz szczątki komórkowe i tkankowe. Poprzez wysięk dostarczane są elementy niezbędne do metabolizmu komórek, takie jak składniki odżywcze, czynniki immunologiczne oraz czynniki wzrostu łożyska rany.

Wysięk zapewnia wilgotne środowisko rany

Niepożądanym elementem w leczeniu ran jest nadmiar wysięku, gdyż dochodzi wówczas do spadku liczby czynnika wzrostu, wysokiego poziomu cytokin prozapalnych oraz kilkunastokrotnego podwyższonego poziomu MMP2 i MMP9. W wyniku nadmiernego wysięku z rany najczęściej dochodzi do maceracji i pękania skóry wokół rany. Może to spowodować znaczne jej powiększenie oraz utrudnić gojenie. Dlatego tak ważna jest kontrola wysięku.

Równie istotnym elementem w leczeniu ran jest ocena wysięku pod kątem koloru, typu, przejrzystości i konsystencji. Wyróżnia się wysięk surowiczy, surowiczo-krwisty, surowiczo-ropny, jak również ropno-gęsty.

Wysięk surowiczy czy surowiczo-ropny?

Wysięk surowiczy to przezroczysty płyn o wodnistej konsystencji. Jest naturalną częścią fazy zapalnej lub proliferacyjnej procesu gojenia. Jego wzrost ilościowy może świadczyć o występującym zakażeniu, jak również o chorobie naczyń żylnych, niedożywieniu lub zastoinowej niewydolności serca.

Wysięk surowiczo-krwisty jest koloru jasnoróżowego. Może występować po opracowaniu rany z nacięciem tkanek lub zerwaniu opatrunku z rany.

Wysięk surowiczo-ropny charakteryzuje się gęstszą konsystencją, żółtawym zabarwieniem oraz intensywniejszym zapachem. Może pojawić się na skutek bakteryjnego zakażenia rany.

Wysięk ropno-gęsty jest nieprzezroczysty, o brunatnym lub żółtym zabarwieniu. Towarzyszy mu intensywny, nieprzyjemny zapach, który wydobywa się spod martwicy i zdecydowanie wskazuje na zakażenie.

W leczeniu ran niezwykle istotne jest holistyczne podejście do pacjenta

Kompleksową opiekę nad pacjentem jest w stanie zapewnić interdyscyplinarny zespół, składający się z lekarzy, pielęgniarek, mikrobiologa, fizjoterapeuty, szewca, podologa, psychologa i wielu innych specjalistów. Najważniejszym elementem w opiece nad raną jest opracowanie brzegów i dna rany, dbałość o skórę wokół poprzez odpowiednie jej umycie i natłuszczenie, właściwy dobór specjalistycznych opatrunków oraz kontrola i zarządzanie wysiękiem. W opiece nad pacjentem z raną przewlekłą należy uwzględnić również choroby towarzyszące, warunki socjalno-bytowe oraz stan psycho-fizyczny pacjenta.

Z mojego doświadczenia wynika, że w sytuacji nadmiaru wysięku w ranach ostrych i przewlekłych idealny opatrunek to wysokochłonny Zetuvit Plus®, który w składzie zawiera superabsorbent, zwiększający wchłanialność. Ten polimerowy opatrunek znajduje szerokie spectrum zastosowania w różnego rodzaju ranach. Co niezwykle istotne, może być również stosowany pod kompresjoterapię.

Zatrzymanie wysięku w opatrunku pozwala na nieprzenikanie wydzieliny na zewnątrz

Dzięki wysokochłonnym opatrunkom możliwe jest uniknięcie maceracji skóry oraz utrzymanie jej w odpowiedniej kondycji. Zetuvit Plus® poprzez swoje właściwości poprawia komfort życia pacjentów z raną ostrą i chroniczną poprzez możliwość kontroli wysięku, zminimalizowanie częstotliwości zmian opatrunku oraz ograniczenie czasu opieki pielęgniarskiej.

Zetuvit

 

Połączenie opatrunku Zetuvit Plus® z opatrunkiem HydroClean Plus® przynosi bardzo dobre wyniki i korzyści w gojeniu ran. Dzięki temu, że ten hydroaktywny opatrunek specjalistyczny posiada unikatowy mechanizm płucząco absorpcyjny, zawiera również antydrobnoustrojową substancję PHMB (chlorowodorek poliheksametylenu biguanidyny). To powoduje, iż przywrócona zostaje równowaga biochemiczna w łożysku rany, a także możliwe jest usunięcie tkanki nekrotycznej.

Połączenie obu opatrunków zapewni właściwe wilgotne środowisko w obrębie rany, zniszczy biofilm oraz obniży wartość pH do poziomu fizjologicznego. Dzięki zmniejszeniu częstotliwości zmian opatrunków rana nie wychładza się, przez co efektywniej wykorzystywany jest czas na jej oczyszczanie, ziarninowanie i naskórkowanie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Paul Hartmann Polska.

Żróo:

  • Barrett, S. et al. (2018). A 50 patient observational clinical study of a superabsorbent dressing: effective exudate management with Zetuvit® Plus evaluated by clinicians and patients. Journal of Wound Care vol. 27, no. 2, February 2018.

Przeczytaj także: Rejestracja na IV Forum Leczenia Ran ruszyła!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *