Powikłania w zespole stopy cukrzycowej – jak uniknąć amputacji? Case study
Badania naukowe Leczenie ran Newsy Obok slidera Zespół stopy cukrzycowej

Zidentyfikowano mechanizm upośledzający gojenie się ran w cukrzycy

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Naukowcy z Karolinska Institutet zidentyfikowali mechanizm, który może wyjaśnić upośledzenie gojenia ran w przebiegu cukrzycy, nierzadko prowadzące do rozwoju zespołu stopy cukrzycowej. Z przeprowadzonego badania wynika, że u myszy z cukrzycą gojenie ran poprawiło się, gdy zidentyfikowany szlak sygnałowy został zablokowany.

Nowy sposób na przyspieszenia gojenia stopy cukrzycowej

Zespół stopy cukrzycowej jest bardzo częstym powikłaniem cukrzycy i stanowi poważny problem medyczny, społeczny oraz ekonomiczny. Szacuje się, że ryzyko pojawienia się tego rodzaju owrzodzeń u osób z cukrzycą typu 1 lub 2 w ciągu życia wynosi około 15%. Mimo rozwoju medycyny metody leczenia wciąż są znacząco ograniczone – przede wszystkim ze względu na niewystarczające jeszcze zrozumienie mechanizmów patogennych.

Aby temu zaradzić, naukowcy z Karolinska Institutet w Szwecji postanowili odkryć ścieżkę sygnałową między komórkami, która odgrywa kluczową rolę w zaburzeniach gojenia się ran w przebiegu cukrzycy. Badanie to ma doprowadzić do nowych metod leczenia zespołu stopy cukrzycowej.

Działania ekspertów przebiegły pomyślnie, a zidentyfikowany przez nich szlak syngałowy nazywa się Notch i jest aktywowany przez interakcje między tak zwanymi receptorami Notch (Notch1-4) oraz ich cząsteczkami docelowymi na sąsiednich komórkach. Wiadomo było już, że ten szlak bierze udział w podziale komórkowym, migracji komórek, a także w tworzeniu nowych naczyń krwionośnych. Podczas swojego badania naukowcy z Karolinska Institutet odkryli nadaktywowaną sygnalizację Notch1 w skórze u pacjentów oraz u myszy z cukrzycą typu 1 lub 2. Mechanizm ten badano poprzez eksperymenty przeprowadzane na komórkach wyhodowanych laboratoryjnie. Eksperci zauważyli, że wysoki poziom glukozy przyczynił się do utrzymania szlaku sygnałowego.

Zablokowanie szlaku sygnałowego przyspiesza gojenie ran cukrzycowych

Badanie miało również na celu sprawdzenie, w jaki sposób mechanizm wpływa na gojenie się rany, gdy ten szlak sygnałowy zostaje zablokowany. Taki efekt osiągnięto poprzez miejscowe stosowanie substancji blokujących w ranach u myszy z cukrzycą – przeprowadzono u nich modyfikację genetyczną w celu  zahamowania szlaku sygnałowego w ich skórze. Okazało się, że miejscowe blokowanie sygnałów Notch1 znacząco poprawiło gojenie ran u gryzoni chorych na cukrzycę, nie wpłynęło jednak na ten proces u myszy zdrowych, z niepowikłanymi uszkodzeniami tkanek.

– Nasze wyniki wskazują, że [badanie szlaków sygnałowych] może być interesującym celem w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej – powiedział autor korespondencji Sergiu Catrina, starszy wykładowca w Katedrze Medycyny Molekularnej i Chirurgii w Karolinska Institutet. – Substancje oddziałujące na tę sygnalizację komórkową zostały już opracowane do stosowania w innych chorobach.

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie naukowym „Proceedings of National Academy of Sciences”.

Źródło: Medicalxpress

Przeczytaj również: Komórki macierzyste w leczeniu cukrzycy? Eksperymentalne badania

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Leczenie Ran”:

Zachowania zdrowotne pacjentów z cukrzycą w zakresie prewencji zespołu stopy cukrzycowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *