Zmodyfikowane białko zapalne może pomóc odwrócić zwłóknienie w twardzinie skóry
Badania naukowe Dermatologia Leczenie ran Newsy Pod sliderem

Zmodyfikowane białko zapalne może pomóc odwrócić zwłóknienie w twardzinie skóry

Jak sugerują najnowsze badania, zmodyfikowana wersja białka zapalnego TRAIL może być w stanie odwrócić zwłóknienie w twardzinie i powiązanych z nią schorzeniach skóry. Białko to już wcześniej stosowane było jako środek antynowotworowy – obecnie naukowy mają nadzieję, że jego użycie znacząco wspomoże również gojenie się ran.

TRAIL odgrywa kluczową rolę w gojeniu się ran i zwłóknieniu w ciele

Niedawno odkryta proteina TRAIL (ligand indukujący apoptozę związany z czynnikiem martwicy nowotworów) jest białkiem, które indukuje śmierć w niektórych komórkach – głównie rakowych.

– Ponieważ białko TRAIL może powodować śmierć komórek rakowych, oszczędzając normalne komórki, pierwotnie było ono stosowane jako środek przeciwnowotworowy – powiedział dr Seulki Lee, profesor na Uniwersytecie Johns Hopkins i starszy autor badania. – Jednak prawdopodobnie dlatego, że nowotwory różnią się od siebie budową biologiczną, nigdy nie wykazano, aby TRAIL odniósł duży sukces w leczeniu raka u ludzi. My natomiast odkryliśmy, że TRAIL odgrywa kluczową rolę w gojeniu się ran i zwłóknieniu w ciele, dzięki czemu możliwe jest opracowanie skutecznych metod terapeutycznych m.in. w leczeniu twardziny skóry.

W tym celu naukowcy stworzyli cząsteczkę o nazwie TLY012, która bazuje na TRAIL, ale została nieco zmodyfikowana w celu zapewnienia jej większej stabilności. Pozwala to jej utrzymać się w organizmie przez znacznie dłuższy czas.

– Zainteresowaliśmy się TRAIL, gdyż jest to naturalne białko wytwarzane przez organizm w odpowiedzi na stany zapalne i zapoczątkowanie procesu gojenia się ran, a ponieważ nasze ciała robią je samodzielnie, wiemy, że jest dobrze tolerowane i prawdopodobnie nie spowoduje żadnych skutków ubocznych – podkreślił dr Lee.

Zmodyfikowane białko TLY012 może być przydatne w leczeniu twardziny skóry

Badanie opublikowane w 2003 roku wykazało, że TRAIL może zabijać komórki powodujące zwłóknienie (bliznowacenie) w wątrobie – podobnymi wnioskami podzielił się zespół dr. Lee w odniesieniu do leczenia zwłóknienia wątroby u szczurów z wykorzystaniem TLY012. Wynik ten pozwolił im także wysnuć tezę, że komórki, które powodują bliznowacenie w skórze – zwane miofibroblastami – są podobne do komórek, które powodują bliznowacenie w wątrobie. Dlatego naukowcy zdecydowali się zbadać, czy TLY012 może być przydatny w leczeniu twardziny skóry, która charakteryzuje się właśnie zwłóknieniem. Aby się tego dowiedzieć, najpierw pobrali miofibroblasty od pięciu osób z twardziną skóry oraz od pięciu zdrowych – wówczas odkryli, że miofibroblasty od chorych uczestników eksperymentu miały znacznie wyższy poziom TRAIL i powiązanych białek, w porównaniu z miofibrobroblastami osób bez choroby. Co ważne, po leczeniu TLY012 miofibroblasty u pacjentów z twardziną umarły, jednak inne pozostały nienaruszone.

– To było dla nas zachęcające, ponieważ potwierdziło, że komórki skóry i wątroby są do siebie bardzi podobne, a także wykazało, że leczenie TRAIL może spowodować śmierć chorych komórek, oszczędzając zdrowe – powiedział dr Lee.

Testy laboratoryjne nad TLY012 przyniosły pozytywne wyniki

Następnie naukowcy przetestowali TLY012 w dwóch mysich modelach twardziny: jednym, w którym specjalnie opracowany zastrzyk powodował reakcję zapalną prowadzącą do bliznowacenia, oraz drugim, w którym myszy zostały genetycznie zmodyfikowane w celu rozwoju zwłóknienia przypominającego twardzinę skóry. W obu przypadkach TLY012 wykazał korzyści kliniczne, w tym zmniejszenie grubości zwłóknienia i rozmiarów blizn.

– Dane te pokazują nam, że TRAIL może potencjalnie odwrócić zwłóknienie skóry i przywrócić jej niemal normalny wygląd – zaznaczył dr Lee.

Potrzebne są dalsze badania, ale Lee uważa, że stosowanie TRAIL i powiązanych modeli terapeutycznych może być „uniwersalnym” sposobem zwalczania chorób zwłóknieniowych.

Badanie zatytułowane “Targeting of dermal myofibroblasts through death receptor 5 arrests fibrosis in mouse models of scleroderma” opublikowano w czasopiśmie “Nature Communications”.

Źródło: Sclerodermanews.com

Przeczytaj również: Naukowcy stworzyli „białko Frankensteina”, które wspomaga leczenie ran

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Rola laktoferyny w zakażeniach i zapaleniu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *