Naukowcy z University of Illinois opracowali innowacyjne urządzenie inspirowane ssawkami ośmiornicy, które może błyskawicznie dostarczać do organizmu pacjenta tkanki do przeszczepu lub nanourządzenia. Autorzy projektu widzą dla niego szerokie zastosowanie w leczeniu ran i medycynie regeneracyjnej.
Ograniczenia transplantacji
Jak wyjaśnia prof. Hyunjoon Kong, specjalista w zakresie inżynierii chemicznej i biomolekularnej z University of Illinois, który kierował projektem, urządzenie opracowane przez jego zespół pozwala przezwyciężyć istotne ograniczenia związane z transplantacją komórek lub tkanek.
Ekspert tłumaczy, że w przypadku przeszczepiania tkanek miękkich dużym wyzwaniem jest to, że są one bardzo delikatne i łatwo ulegają uszkodzeniom. Stosowane obecnie metody umieszczania transplantowanych tkanek w organizmie pacjenta są czasochłonne, wymagają specjalistycznych umiejętności i wiążą się z ryzykiem rozerwania lub zgniecenia delikatnej tkanki. Urządzenie zaprojektowane przez zespół prof. Konga ma pozwolić na bezinwazyjny i szybki transport tkanek do przeszczepu lub mikroelektroniki.
Inspiracja światem przyrody
Inspiracją do stworzenia innowacyjnego urządzenia były macki ośmiornicy. Naukowcy zaobserwowali, że zwierzę wykorzystuje do podnoszenia przedmiotów za pomocą ssawek niewielkie zmiany ciśnienia, a nie substancje chemiczne. Naukowcy wykorzystali ten mechanizm w swoim projekcie.
Opracowane przez nich urządzenie składa się z warstwy miękkiego, reagującego na zmiany temperatury hydrożelu połączonego z elektrycznym podgrzewaczem. W wyniku podgrzania hydrożel ulega skurczeniu. Po umieszczeniu na warstwie tkanki ogrzewanie jest wyłączane, w wyniku czego hydrożel się rozpręża. Dzięki temu tkanka zostaje przyssana do urządzenia i może zostać bezpiecznie przeniesiona. Po umieszczeniu jej we właściwym miejscu hydrożel jest ponownie ogrzewany, w wyniku czego kurczy się i uwalnia tkankę. Cały proces trwa około 10 sekund.
W kolejnym etapie projektu naukowcy planują umieścić w urządzeniu sensory ciśnienia, które zwiększą bezpieczeństwo i precyzję przeszczepiania materiałów tą metodą.
Szerokie zastosowanie
Jak wskazują autorzy projektu, opracowane przez nich urządzenie może znaleźć szerokie zastosowanie m.in. w leczeniu rozległych, trudno gojących się ran oraz w medycynie regeneracyjnej. Ich wynalazek może w przyszłości pozwolić na precyzyjne i bezinwazyjne uzupełnianie ubytków tkanek w ranach i łatwiejsze przeszczepianie delikatnych tkanek, takich jak np. rogówka oka.
Źródło: https://www.sciencedaily.com/
Przeczytaj także: Nowy biomateriał z pajęczyny pomoże w leczeniu ran