Test

„Z menu gojenia ran – porozmawiajmy o przygotowaniu” – wykład z IV Forum Leczenia Ran BEFORE

Ten tekst przeczytasz w < 1 min.

Podczas IV Forum Leczenia Ran BEFORE odbył się wykład m.in. prof. dr. hab. n. med. Tomasza Banasiewicza. W swoim wystąpieniu ekspert podkreślił, iż monitorowanie stanu klinicznego pacjenta jest kluczowe, a obniżenie poziomu białka w organizmie wiąże się z całym szeregiem poważnych powikłań.

Wykład prof. dr. hab. n. med. Tomasza Banasiewicza odbył się trzeciego dnia konferencji, podczas 8. sesji zatytułowanej „Z menu gojenia ran – żywienie”.

– Poprawa pojedynczych parametrów nie jest kluczem do sukcesu – wyjaśnił podczas wykładu prof. Banasiewicz. Musimy nastawić się, aby cały czas traktować pacjenta z raną czy chorobą chirurgiczną, jako pacjenta, który będzie wymagał dobrego stanu odżywiania.

Ekspert dodał również, jak ważna jest profilaktyka w przypadku ran pooperacyjnych oraz prehabilitacja, czyli odpowiednie przygotowanie pacjenta przed operacją, która jest fundamentem zabiegu operacyjnego.

– Przygotowanie do leczenia jest kluczowe. Zarówno przygotowanie pacjenta, ale również zespołu, który powinien brać udział w programach treningowych, takich jak właśnie szkolenia, konferencje, które służą aktualizacji danych – podkreślił prof. Banasiewicz.

Dodał, że w najbliższym czasie czeka nas wysyp trudnych ran. „Leczmy je efektywnie oraz róbmy wszystko, żeby do nich nie dopuścić. Tłumaczmy, edukujmy, postępujmy odpowiednio z raną i stosujmy jako jeden z elementów profilaktyki dobrze rozumiane żywienie” – spuentował.

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz jest kierownikiem Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Ponadto jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran.

Ekspert w swojej praktyce od wielu lat zajmuje się problematyką trudno gojących ran, a także podkreśla istotę prehabilitacji przed operacją. Jest twórcą i redaktorem naczelnym czasopisma „Negative Pressure Wound Therapy Journal” oraz autorem kilkudziesięciu publikacji o tematyce ran i związanych z nimi problemów klinicznych.

Dodaj komentarz

test

test